HaberlerİranOrtadoğu

Hürremşehr kentinin kurtuluş mücadelesinden ilham alınması gerekmektedir

İslami İran genel kurmay başkanlığı İran-Irak savaşı döneminde Irak Baas ordusunun işgalinden 24 Mayıs 1982’de kurtarılan İran’ın Hürremşehr kentinin kurtuluş mücadelesinden ilham alınması gerektiğini bildirdi.

İran Genel Kurmay Başkanlığı tarafından Hürremşehr’in kurtuluşunun yıldönümü münasebetiyle yayınlanan bildiride, bugün aynı zamanda direniş, fedakarlık ve zafer günü olduğuna temasla, ülkenin içinde bulunduğu çok hassas şartlardan, Hürremşehr’in kurtuluşundaki mücadele anlayışından ilham alınması gereğine temas edildi ve “8 yıllık savunma dönemindeki direnişe bakılarak İslam inkılabı ve İslam Cumhuriyeti’nin kalıcılığı için tecrübelerden yararlanmak gerekir” ifadesi yer aldı.

Bildiride, Hürremşehr’in işgalden kurtuluşu için verilen direnişin, gerçekte İran milletinin, dünya emperyalizmi ve Baas düşmanına karşı verdiği direnişte sembol olduğu ve sözkonusu direniş ve zaferin aslında Baas işgalcisi, hamileri ve dünya emperyalizminin de yenilgisi olduğuna dikkat çekildi.

Sözkonusu bildiride, bazı Arap rejimleri, Amerika ve ırkçı İsrail rejimi gibi dünyanın çeşitli rejimleri tarafından desteklenen Saddam rejiminin Hürremşehr yenilgisinin onların çok büyük hezimete uğramalarına neden olduğu gibi İranlıların bu başarısının şokunu düşmanların bir türlü atlatamadığına dikkat çekildi.

İran genel kurmay başkanlığı bildirisinde ayrıca İran’ın halihazırda çok hassas şartlardan geçtiği ve düşmanların İran aleyhindeki oyunlarının sürdüğüne temasla, İran’ın bugün geçmişte olduğu gibi direniş ve fedakarlık ruhuyla düşmanların oyunlarını bozacağına dikkat çekildi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Haziran 2021 (36) içerik yüklenmiştir.