HaberlerİranOrtadoğu

Hüseyin Nakavi Hüseyni: “ABD nükleer anlaşmadan çekilirse İran özel bir senaryoyu gündemine taşır”

İran İslami Şura Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Hüseyin Nakavi Hüseyni, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesi halinde İran’ın özel bir senaryoyu gündemine alacağını kaydetti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Perşembe günü nükleer anlaşma ile ilgili sözlerine tepki gösteren Nakavi Hüseyni, nükleer anlaşmanın tüm ülkelerin taahhüt ettiği ve uygulanması gereken uluslararası bir anlaşma olduğunu vurguladı.

Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü, ABD Kongresi’nin anlaşmaya müdahale edemeyeceğini belirterek, ABD’nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalara uymaması halinde uluslararası camia karşısında hesap vermesi gerekeceğini ifade etti.

Nakavi Hüseyni, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’ın İslam İnkılabı zaferinden önceki hataları tekrarlamayacağını bilmesi gerektiğini de belirtti.

ABD Başkanı, Kongre’de 30 Ocakta yaptığı ilk yıllık konuşmasında bir kez daha İran ile imzalanan nükleer anlaşmayı ülkesi için felaket olarak niteledi, Kongre’den anlaşmadaki “temel hatalar” için girişimde bulunmasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.