AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

Hüseyin Nakavi Hüseyni: Mursi, İsrail Ve Suriye Konusunda Doğru Bir Siyaset İzlemedi

İran İslami Şura meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu sözcüsü, Mısır eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin siyonist İsrail rejimi ve Suriye konusundaki siyasetlerinin yanlış olduğunu bildirdi.

İran İslami Şura meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu sözcüsü Hüseyin Nakavi Hüseyni, Mursi’nin Mısır’da iktidara gelmesi ardından İran İslam Cumhuriyeti’nin mısırla ikili ilişkiler düzeyini artırma girişiminde bulunduğunu, ancak mursi ve iktidarının yanlışlarından dolayı bu meselenin tahakkuk bulamadığını söyledi.

Nakavi, Mısır’ın durumu ve İran’ın tavrıyla ilgili bir soru üzerine “Biz Mısır’daki gelişmeleri dikkatle takip ediyoruz. Bizim çabamız Mısır’ın kaderinin bu ülkenin kendi halkı tarafından belirlenmesi yönünde. Muhammed Mursi döneminde biz Mısır’la iyi ilişkiler kurmaya çalıştık. Fakat o bize pek uymadı. Hatta işgalci İsrail ve Suriye konusunda doğru bir tavır sergileyemedi.” diye konuştu.

Meclis Milli Güvenlik Komisyonu Sözcüsü Nakavi ayrıca, Ankara’nın Mısır’a yönelik tavrıyla ilgili bir soruyu cevaplandırırken “Türkiye, Müslüman Kardeşlerle bazı ortaklıkları olduğundan Mursi’nin dönmesini istiyor. Dışişleri bakanımız sayın Salihi, son Ankara ziyaretinde Türk yetkililerinden Mısır halkının taleplerini dikkate almalarını istedi. Ankara Mursi’yi destekliyor ama, bu tavır bu ülkeyi krize sürükleyebilir” diye vurgulamada bulundu.

Nakavi açıklamalarının son bölümünde “Tabi biz kendi görüşümüzü Türkiye’ye dayatmak niyetinde değiliz. Biz sadece görüşme yoluyla bir uzlaşmaya varmak istiyoruz” dedi

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.