EkonomiHaberlerİranOrtadoğu

Hüseyni: İran’ın döviz rezervi 100 milyar dolara yükseldi

İran ekonomi ve maliye bakanı Şemseddin Hüseyni, İran’ın döviz rezervinin 100 milyar dolara yükseldiğini söyledi.

Hüseyni, Tebriz’de ‘Yetenekler ve Fırsatlar’ adlı uluslar arası bir seminerde yaptığı konuşmada, İran’a yönelik baskılar ve yaptırımlara rağmen İran ekonomisinin riskinin az olduğunu ve İran’ın döviz rezervinin 100 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Hüseyni, 2012 yılında dünya ekonomisinin krize grmesi ve dünya genelinde yatırımların azalmasına rağmen İran’da yabancı yatırımın yüzde 17 artış kaydettiğini dile getirdi ve “İran son yıllarda yabancı sermayeyi çekme konusunda önemli başarılar elde etti ve 2007 yılından beri İran’ın yabancı yatırımcıyı çekme konusunda olumlu bir süreç izlediği görülmektedir’ dedi.

Hüseyni, geçen yıl dünya ekonomisinde krize rağmen İran’ın dünyanın aksine yabancı yatırımcıyı çektiğini ve olumlu süreci sürdürdüğünü söyledi.

İran ekonomi ve maliye bakanı, İran’ın çok büyük tabii kaynaklarının olduğunu, bu çerçevede ulaştırma, insan gücü, yetişmiş insan, teknolojik donanımlar, sosyal ve imar kalkınmada alt yapısının hazır olması gibi unsurların yabancı sermayenin İran’a yönelmesindeki en önemli sebepler olduğunu söyledi

Başa dön tuşu
Bugün 04 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.