AsyaHaberler

Husi Mücahidler, Ürdünlü paraşütçü komandolara geçit vermedi

İkinci kez Yemen’in Cebel Eddahan bölgesine girmeye çalışan Ürdün paraşütçü komandoları, El-Husi güçlerinin direnişiyle karşılaşarak başarısız kaldılar.

Suudi Arabistan’ın Cebel Eddahan bölgesini geri almak amacıyla Husi hareketine yönelik hava ve topçu saldırılarına rağmen başarısız kalınca Ürdün’den bu konuda yardım istedi.

Suudi Arabistan parasütçü grubu komutanı Said Bin Muhammed El-amri ‘nin ölmesi ve bu grup askerlerinden bazıların yaralanması ve esir düşmesinin ardından bu mesele Ürdün özel komandolarına bırakıldı.

Ürdün kralı ikinci Abdullah’ın emriyle önceki hafta Suudi Arabistan’a giden Ürdün komandoları yerleştikleri Tebuk kışlasından uçakla Cebel Eddahan bölgesine gönderilerek özel operasyona katılmaları planlandı. Ancak Ürdünlü komandılar Husi güçlerinin sert ateşiyle karşılaştılar.

Son haftalarda Ürdün, Suudi Arabistan ve Yemen birlikte Husi grubu aleyhine saldırı düzenliyorlar.

Ancak bu saldırılarda Ürdünlü parasütçülerin yenilgisi bu üç ülke ordularını hayrete düşürdü. Kuzey Yemen halkı Saana hükümetinin onların geçim meselelerine duyarsız kalması ve onların siyasi ve sosyal alanlara katılmasına izin vermemesinden dolayı ülkeleri hükümetiyle mücadele ediyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.