AsyaHaberler

Husi mücahidleri, Suud ordusunu geri püskürttü

Yemen hükümetinin el’Husi mevzilerine yönelik saldırılarına destek veren Suudi Arabistan’ın yaklaşık iki haftadır Yemen topraklarına sözde el’Husi mevzilerine gerçekte ise sivil bölgelere yönelik düzenlediği saldırılarda başarısız kalmasının ardından bazı Arap ülkelerini Yemen ordusuna destek için asker gönderme talebindeki tutumu, el’Husi’nin tepkisine neden olurken, sözkonusu grup tarafından yayınlanan bildiride, Arabistan’ın düzenlediği saldırılarda kitle imha silahları kullandığı ve çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğine vurgu yapılırken, Arabistan güçlerinin geri püskürtüldüğü bildirildi.

Bu arada Yemen hükümeti muhalifi siyasi partiler, Yemen devletini, El’Husi hareketi aleyhindeki saldırılar için El’Kaide ve Tekfir grubu ile işbirliği yapmasını kınadılar.

El’Alem kanalına demeç veren Yemenli siyasetçilerden Seyf ali el’Veşli, Yemen yönetiminin muhaliflerini bastırmak için el’Kaide, Vahhabi ve Tekfir gruplarıyla işbirliği yaptığını söyledi.

Öte yandan Güney Yemen’in son cumhurbaşkanı Ali Salim el’Beyz, yayınladığı bildiriyle, dünya toplumundan Güney Yemen halkına destek vermelerini istedi.

Bildiride, İslam konferansı teşkilatı ile diğer kuruluş ve ülkelerden, Güney Yemen halkının içinde bulunduğu durumun vahim boyutta olduğuna vurgu yapıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (109) içerik yüklenmiştir.