FilistinHaberlerOrtadoğu

Hüsnü Mübarek’in sözleri tavizin başlangıcıdır

Siyasi uzmanlar, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in Kudüs’ten iki devletin Filistin’in ve “İsrail”in başkenti olarak bahsetmesinin daima Kudüs’ün Filistin devletinin başkenti olduğunu söyleyen Mısır’ın resmi tavrında değişikliğe işaret ettiğini bildirdi.

Siyasi araştırmacı Dr. Ammar Ali Hüseyin, Mübarek’in tavrını “tavizin başlangıcı ve “İsrail” ile ilişkide daha çok esneklik gösterme çabası” olarak nitelendirdi.

Müzakerelerin başarılı olamayacağını söyleyen Hüseyin, “Çünkü çözülememiş konuları ele alıyor. Bu konular oldukça hassas ve önemli konular. Bu konular, “İsrail” eski Başbakanı Ariel Şaron’un müzakereleri sona erdirmek için 2000 yılında Kudüs’e girmesine sebep olan konulardı” dedi.

Mısır’da yayınlanan El-Mısri El-Yevm gazetesine konuşan Hüseyin, mevcut müzakerelerin iki hedefinin olduğunu belirterek bu hedefleri Filistin davasının İran’a baskı için kullanılması ve Arapların İran’a saldırıya katılmasının sağlanması olarak açıkladı. Mısırlı araştırmacı, Mısır ve Ürdün’ün bu oyunda başrolü oynadıklarını söyledi.

El-Ehram Merkezi Başkanı Dr.Vahid Abdülmecid ise, Kudüs’ün iki devletin başkenti olması konusunun uzun süreden beri gündemde olan önerilerden biri olduğuna işaret ederek, “Mısır’ın resmi tavrı daima Doğu Kudüs’ün Filistin devletinin başkenti olduğu yönündeydi. Mübarek’in konuşması, daha çok esneklik içeriyor ve Amerikalı aracıya rolünde yardım etmeyi amaçlıyor” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.