HaberlerIrakİranOrtadoğu

Hüsrevi sınırı Erbain’de hizmete giriyor

İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak’taki askeri ataşesi General Mustafa Muradian, Irak’ın Diyale eyaleti sınır güvenlik operasyonu komutanı cari yılın Erbain etkinlikleri sırasında Hüsrevi sınır kapısının açılması konusunda işbirliği yapacağını açıkladı.

General Muradian Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Cuma günü Diyale eyaleti sınır güvenlik operasyonu komutanları ve eyaletin valisi ise Erbain günlerinde Hüsrevi sınır kapısının açılması konusunda görüştüklerini belirtti.

General Muradian, görüşmede İranlı ziyaretçilerin Hüsrevi sınır kapısından başkent Bağdat’a kadar uzanan güzergah boyunca güvenlikleri ele alındığını kaydetti.

Hüsrevi sınır kapısı geçen sene Erbain etkinliği sırasında İranlı ziyaretçilere açılması kararlaştırılmıştı, ancak Diyale eyaleti sınır güvenlik operasyonu komutanlığı ve valilik yetkilileri güvenlik şartlarının uygun olmadığını belirterek bu uygulamayı bu yıla havale etmişti.

Bilindiği üzere her yıl İmam Hüseyin’in -s- Kerbela’da şehadetinin kırkıncı gününün yıldönümünde milyonlarca ziyaretçi İran İslam Cumhuriyeti ve diğer İslam beldelerinden yaya olarak Irak’ın çeşitli bölgelerinden Kerbela’ya akın ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.