HaberlerIrakİranOrtadoğu

Huzursuzluğun ana kaynağı işgal ve terördür

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Laricani, Irak’ın Tahran Büyükelçisini kabulünde yaptığı konuşmada Irak ve bölgedeki huzursuzluğun ana kaynağının işgal ve terör olayları olduğunu belirtirken, ecnebilerin bölgeyi terk etmeleri gerektiğini vurguladı.

İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani dün akşamüstü, Irak’ın Tahran Büyükelçisi Mahmud Mecid-üş Şeyh’i kabulünde yaptığı konuşmada iki ülkenin dini, kültürel ve tarihi geçmişine değinerek “İran’la Irak halkları arasındaki ilişkiler dostça ve kardeşçedir ve iki ülke bu ilişkileri dini temellere oturtmuşlardır” dedi.

Laricani daha sonra Irak’ın son yıllarda şahid olduğu hadiselere değinerek bölgedeki huzursuzluk ve gerginliğin asıl kaynağının işgal ve terör olayları olduğunu belirtirken, huzur ortamının Irak dahil bölge ülkelerine geri gelebilmesi için ecnebi güçlerin bölgeyi terk etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Meclis Başkanı Laricani ayrıca İran’ın Irak halkının sorunlarının çözümlenmesinde yardımcı olmaya hazır olduğunu vurguladı.

Görev süresi sona erdiği için veda görüşmesinde bulunan Irak’ın Tahran Büyükelçisi Mecid-üş Şeyh de bu ziyarette yaptığı konuşmada iki ülke halkları arasındaki ortaklıklara değinerek “İran islam Cumhuriyeti her zaman Irak halkının iyi bir dostu ve kardeşi gibi bu çilekeş halkın sorunlarının çözümlenmesi yolunda çaba göstermiştir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.