Eyyamullah

Hz.Ebulfazl-ul Abbas(as)’ın veladet günü

Hz İmam Hüseyin’in kardeşi ve vefa timsali Hz. Ebulfazl-ul Abbas’ın(sa) bugün veladet günü yıldönümü olup, İran’da bugün Gaziler Günü olarak kutlanmaktadır.

Hz.Ebulfazl-ul Abbas’ın(sa) annesi Ümmül Benin ve Babası Hz.Ali’dir(sa). Doğum tarihi, 26. Hicri yılı Şaban ayının 4. günü şeklinde kaydedilmiştir. Hz Ali(sa) onu “çöl aslanı anlamı taşıyan “Abbas” olarak adlandırıyor. Hz. Abbas(sa) bir savaş gazisi olduğu için İran’da İslam İnkılabından sonra Hz Abbas’ın(sa) veladet günü “Gaziler Günü” olarak da kutlanıyor.

Hz Ebulfazl(sa) en çok Kerbela çölünde ağabeyi İmam Hüseyin(sa) ve 72 kişilik kervanları için gösterdiği olağanüstü fedakârlıklarıyla tanınır. Rivayetlere göre Hz Abbas(sa) Kerbela savaşı sırasında , zulüm ve haksızlığa baş eğmeyen İmam Hüseyin’in -sa- kervan ehline ve özellikle de susuzluktan dudakları çatlayan ve hasta düşen çocuklara su getirmek için yakındaki nehre gider. Nehrin başında bir damla bile su içmez ama su mataralarını doldurur doldurmaz hızla geri döner. Düşman tarafından fark edildiğinden onların saldırılarına uğrar ve en yakıcı ok ve ağır kılıç darbelerine maruz kalır. Hatta kollarını kaybeder. Bunun için de görevi yarım kalır ve çadırlarının kurulduğu yere varamadan oracıkta şehit düşer.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.