DünyaEyyamullahHaberler

Hz. Ebulfazl’ıl Abbas(as)’ın veladet yıldönümü mübarek olsun

Bugün HK 4 Şaban 1434, Ehli Beyt imamlarının 3. İmamı Hz. Hüseyin –as-‘ın değerli kardeşi Hz. Ebulfazl’ıl Abbas –as-‘ın veladet yıldönümü.

1409 yıl önce Hicri-i Kameri 4 Şaban 26. yılında Hz. Ali –as-ın sevgili oğlu Abbas –as- Medine şehrinde dünyaya geldi.

Hz. Ebu’l Fazl’lıl Abbas –as-‘ın kıymetli annesi Ummul Benin, hz. Fatıma –sa-nın vefatından sona Hz. Ali –as-ile evlenmiştir.

Hz. Ebu’l Fazl’lıl Abbas –as- Peygamber efendimizin yüce şahsiyetinden ilham alarak ilim ve takvada en yüksek mertebelere ulaştı. Öyle ki halk ilmi sorunlarını bertaraf etmek için o hazretin huzuruna çıkarlardı.

Ebul Fazl, Sekka-i Kerbela, Kameri Beni Haşim ve Babul Hevaic o hazretin meşhur lakaplarındadır.

Sadakat, cesaret ve fedakarlığın simgesi olan hz. Ebul Fazl’ıl Abbas –as-ın veladeti tüm İslam alemine kutlu olsun…

Hz. Abbas –as-ın mübarek veladet yıl dönümü İslami İran’da Gaziler günü olarak da kutlanmakta. İran halkı cesaret ve fedakarlığın simgesi olan o hazretin veladet yıl dönümünde Saddam rejimi tarafından İran’a dayatılan zorunlu savaş yıllarında vatan, toprak ve milletini korumak için düşmanla savaşarak, bu uğurda vücutlarının çeşitli azalarını kaybeden savaş gazilerinin de isar ve fedakarlıklarını yad ederek o yüce insanlara minnet borçlarını dile getirdiler.

Şanlı Kerbela Kıyamının bayraktarı, sadakat, cesaret ve fedakarlığın simgesi olan hz. Ebul Fazl’ıl Abbas –as-ın veladet yıldönümü tüm İslam alemine kutlu olsun.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.