HaberlerİranOrtadoğu

İAEK Başkanı: İran taahhütlerine bağlıdır

İran ile UAEA arasındaki yol haritasının imzalanmasını ve Ajansa sunulan gizli bilgilerin olası sızdırılması konusundaki kaygıları hatırlatan Atom Enerji Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, anlaşma ve yol haritasına göre taahhütlerine bağlı oldukları gibi Ajansın da insaflı bir tutumla karşı girişimde bulunmasını beklediklerini belirtti.

Salihi “Ortak eylem planı dışında 14 Temmuz 2015’te işbirliği ve müzakereye göre UAEA ve İran arasında imzalanan yol haritası, kalan sorunların çözümlenmesi konusunda ülkemizin ciddi kararlılığını gösteriyor.”dedi.

Yol haritası ve anlaşma maddelerine uygun iki tarafın da karşılıklı olarak taahhütlerini yerine getirmelerini isteyen Salihi “ İran’ın gönüllü olarak güven yapıcı girişimler ve somut adımlarla anlaşmaya uygun taahhütlerini yerine getirdiğini gösterdiği gibi P5+1 ve UAEA’dan da insaflı bir tutumla adil olmayan yaptırımları kaldırarak, karşı girişimde bulunmalarını bekliyoruz. Böylece uluslar arası toplum da karşı tarafın sözünü ne denli tuttuğunu öğrenmiş olur.”dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.