HaberlerİranOrtadoğu

İAEK Başkanı: PMD adında artık bir dosya olmayacak

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, İran’ın muhtemel askeri nükleer faaliyetleriyle ilgili olarak geçmişte gündemde olan PMD dosyasının artık olmadığını ve bunun her zaman için kapandığını söyledi.

Salihi, dün gece katıldığı bir televizyon programında, PMD dosyasının 15 Aralık tarihinde kapandığını belirterek, “Bu duruma göre, İran ve 5+1 grubu arasındaki Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP)’nın yürürlüğe girmesi için incelenmesine başlanacağını dile getirdi.

Salihi, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu tarafından gündeme getirilen bazı konuların hoş olmadığını belirterek, UAEK tarafından yayınlanan bildiri maddelerinde İran’ın yasa dışı faaliyetlerinin olmadığı, aksine İran’ın çalışmalarının UAEK kuralları çerçevesinde olduğunun isbatlandığının altını çizdi.

Salihi, müzakerelerde Parçin askeri tesisiyle ilgili olarak iddialara da temasla, bu iddiaların ardından iki kez söz konusu tesisin denetime tabi tutulduğunu ve iddiaları ispatlayacak hiçbir delilin bulunmadığını ve bu gerçeğin de aslında söz konusu iddiaların boş ve mesnetsiz olduğunu gösterdiğini belirtti.

Salihi, PMD dosyasının kapanmasına ve KOEP’nin yürürlük sürecine de değinerek, İran’ın Batılı ülkelerdeki tatillerden kaynaklanan sınırlamalara rağmen KOEP’nin bütün mevzuatını ilerletmeye çalıştığını ve İran’a yönelik bütün yaptırımların da 2016 ocak ayı başlarına kadar kaldırılması gerektiğini de kaydettı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Nisan 2023 (1) içerik yüklenmiştir.