AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İAEK Başkanı, Rusya’nın nükleer etkinliklerine aktif katılımı vurguladı

İAEK başkanı Feridun Abbasi, İran’ın nükleer yeteneklerini ve teknik düzeyde ihracat kapasitesini tanıtmak, Rusya’nın nükleer etkinliklerine katılmalarının amacı olduğunu belirtti.

Rusya’nın St. Petersburg kentinde gazetecilere demeç veren Abbasi, İran heyetinin kentte düzenlenen uluslararası Atom Expo 2013 fuarına ve yine uluslararası 21. Yüzyılda nükleer elektrik konferansına katılmalarının amacını, İran’ın nükleer enerji alanında teknik hizmet ihracat kapasitelerini tanıtma şeklinde beyan etti.

Abbasi İran her türlü nükleer yakıtın üretimi, nükleer reaktörün tasarım ve yapımı alanlarında kendine yeter hale geldiğini belirterek, İran barışçıl nükleer enerjiden yararlanma sahasında da dünyada önemli bir payı bulunduğunu ifade etti.

Uluslararası Atom Expo 2013 fuarı Çarşamba günü St. Petersburg’da açılış yapıyor. İki gün sürecek fuarda Rusya ve İran’ın yanı sıra dünyanın bazı ülkelerinin nükleer sanayide son kazanımları sergileniyor.

Fuarla birlikte yine dünyanın 53 ülkesinden dört bin kadar uzmanın katıldığı uluslararası nükleer yakıt sirkülasyonu oturumu gerçekleşiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2023 (15) içerik yüklenmiştir.