HaberlerIrakOrtadoğu

İbadi: Sadece referandum sonuçlarının iptalini kabul ederim

Irak Başbakanı Haydar İbadi, IKBY Başkanı Barzani’nin referandum sonuçlarını dondurma önerisini kabul etmedi. İbadi referandum sonuçlarının tamamen iptal edilmesini istedi.
Irak Başbakanı İbadi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani’nin referandumu dondurma teklifine yanıt verdi.

Irak Başbakanı İbadi, IKBY Başkanı Mesud Barzani tarafından sunulan referandumu dondurma teklifine karşı çıktığını açıkladı. İbadi, gayrimeşru referandumun tamamen iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Irak hükümeti ve dünya kamuoyuna referandumu dondurma teklifinde bulunmuştu.

Irak İslami Direniş Hareketi Noceba da; Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin referandum sonucunu askıya alma önerisine tepki gösterdi.

Nuceba Sözcüsü Haşim Musevi bir anma töreninde yaptığı konuşmada; direniş şehitlerinin akan kanının yerde kalmayacağına temasla, bu kanların Irak’ın bölünmesini engellemek için döküldüğünü, Irak’ta İsrail ve düşmanlarla ittifak edip ülkenin parçalanması için çalışanların olduğunu ifade etti.

Irak İslami Direniş Hareketi Sözcüsü; Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin referandum sonucunu askıya alma teklifinin bir hileden ibaret olduğu için milliyetçi ve uyanık siyasetçilerin buna aldanmayacaklarını vurguladı.

Haşim Musevi: “IKBY Başkanı Mesut Barzani ile konuşmak, en değerli varlıklarını bu ülkenin bütünlüğünü ve hakimiyetini korumak için veren halkın iradesini yok etmek demektir” açıklamasında bulundu.

Musevi; Barzani’nin İsrail rejimi bayrağının Kürt bölgesinde dalgalandırdığı için müzakerelerden önce özür dilemesi gerektiğini vurguladı.

IKBY’nin Irak merkezi yönetimi ile müzakere şartlarına dikkat çeken Musevi; Irak yönetimi ile müzakere yapmak isteyenlerin referandum sonuçlarını iptal etmesi gerektiğini vurguladı.

Musevi sözlerinin son kısmında savaş ve çatışmadan uzak durulmasına ve savaş tamtamı yapılmamasına vurgu yaptı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi dün sabah yaptığı resmi bir açıklamada referandumu askıya almaya ve merkezi yönetim ile askeri çatışmaya son vermeye hazır olduğunu duyurdu.

Başa dön tuşu
Kapalı