HaberlerIrakOrtadoğu

İbadi’nin teknokratlar hükümetinde çatlak büyüyor

Irak’ta Başbakan Haydar el-İbadi’nin meclise sunduğu teknokratlar hükümetinde Maliye ve Planlama Bakanlığına aday gösterilen Ali Allavi, adaylıktan çekildiğini bildirdi.

Irak’ta eski Savunma, Maliye ve Ticaret Bakanlığı görevi yapan Allavi, yaptığı yazılı açıklamada, “Önerilen yeni kabine revizyonu çerçevesinde Maliye ve Planlama Bakanlığı için aday gösterilmiştim ve ismimin meclise sunulmasına da onay vermiştim. Son günlerde bazı siyasi müdahaleler ve hizip çekişmelerinin yaşandığını gözlemledim ve bunun yıllardan beri uygulamaya çalıştığım köklü reform projesini sekteye uğratacağını düşündüm.” ifadesini kullandı.

Teknokratlar hükümeti projesinin, yeni hükümet yönetimi ve yolsuzlukla mücadele gibi projelerin başlangıcı olduğunu belirten Allavi, yaşanan bu olaylar nedeniyle adaylıktan çekilme kararı aldığını kaydetti.

Başbakan İbadi, 16 bakandan oluşan teknokratlar hükümetini 31 Mart’ta meclise sunmuştu. İbadi’nin sayısını 22’den 16’ya düşürdüğü yeni kabinede Ticaret ve Sanayi Bakanlığına henüz aday gösterilmezken, Savunma ve İçişleri bakanlarının ise ülkenin içinde bulunduğu güvenlik şartlarından dolayı değiştirilmediği açıklanmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Nisan 2024 (22) içerik yüklenmiştir.