HaberlerIrakİranOrtadoğu

İbrahim Caferi: İran ve Irak ilişkileri örnek ilişkilerdi

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim El Cafer, İran ve Irak arasındaki iyi ilişkilerin diğer ülkeler için örnek oluşturduğunu söyledi.

IRNA’ya açıklamada bulunan Caferi, İran-Irak ilişkileri ile ilgili yaptığı açıklamada, iki ülke arasında coğrafi yakınlığın yanında sosyal ilişkileri ve derin köklere sahip ilişkiler mevcut olduğunu söyledi.

Caferi, ‘’Bir çok kutsal mekanların olması, iki milletin de Ehl-i Beyt aşklı, ortak menfaatler ve başında terörizmin olduğu ortak tehditler iki devlet ve Milet arasındaki ilişkilerin güçlenme sebepleridir’’ dedi.

Caferi, İran’ın Saddam dönemindeki muhaliflerle ilgili tutumuna değinerek, ‘’Saddam rejimi muhalifleri takip ettiği dönemlerde İran bu kişilerin birçoğunu açık yüreklilikle kabul etti ve ben İran’da ikamet eden muhaliflerden biriydim’’ dedi.

Caferi, ‘’Bunlar söylenmesi gereken gerçeklerdir. Bundan dolayı bizim İran ile ilişkilerimiz çeşitli eksenler ve zeminlere sahiptir ve iki ülke menfaatleri doğrultusundadır’’ dedi.

İki ülke ilişkilerinin diğer ülkelere örnek haline geldiğini ifade eden Caferi, ‘’İran-Irak arasındaki iyi ilişkilerin her iki ülke içinde iyi sonuçları olmuştur ve bu fiiliyatta da iki tarafın yararına olmaktadır’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.