BahreynHaberlerOrtadoğu

İbrahim El-Caferi: Şeyh İsa Kasım’ın Vatandaşlıktan Çıkarılması, İnsan Haklarına aykırıdır!

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim El-Caferi, Bahreyn müslümanlarının dini lideri, Şeyh İsa Kasım’ın vatandaşlıktan çıkarılmasını ikinci defa kınayarak, söz konusu kararın İnsan Haklarına aykırı olduğunu vurguladı.

El-Caferi açıklamsının devamında şöyle konuştu: Biz bir çok defa diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmeyeceğimizi belirttik ancak insani ve genel sosyal konuları bu husustan ayırıyoruz, bazı konuları muhakkak belirtmemiz gerekiyor.

Bundan öncede belirttiğimiz gibi, Ayetullah İsa Kasım Bahreyn toplumunun bugünkü durumunun bir göstergesidir ve özgür bir şekilde konuşma hakkına sahip olmalıdır. Zülme bir yer bırakmamız doğru olmaz.

Vatandaşlık çıkarılabilecek bir elbise değildir, dolayısıyla yine İnsan haklarına uymamız gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Bir toplumun tüm kesimlerine özgürlüğün verilmesi gerektiğini vurguluyorum.

El-Caferi Bahreyn’de gerçekleşen olayların, özgürlüğün olmadığının birer göstergesi olduğunu belirterek, özgürlük varsa da, Şeyh İsa Kasım söz konusu özgürlükten tamamen uzak bırakılmıştır dedi.

Şeyh İsa Kasım 50 gün önce Bahreyn rejimi tarafından vatandaşlıktan çıkarıldı. Halk dini liderlerinin evinin önünde toplanarak, bu karara itiraz etmeye devam ediyor.

Bahreyn Emniyet güçleri, Şeyh İsa Kasım’ın bulunduğu köyün giriş ve çıkışlarını kontrol ederek, bazı Bahreyn vatandaşlarını göz altına alıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2021 (24) içerik yüklenmiştir.