FilistinHaberlerOrtadoğu

İç barış yolu halen açıktır

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim üyesi Dr. Halil el-Hayye, Filistin halkının içinde bulunduğu durumdan kurtulmasının tek yolunun iç barış olduğunu belirterek, “Bizler, bölünmenin meydana geldiği ilk günden beri bu kanaate sahibiz. Ebu Mazin’in karşısına çıkıp kendisine ‘İşte elimizi uzatıyoruz. Gel birlikte ortak bir siyaset oluşturalım’ dedik. Fakat görünen o ki, istediğini istediği şekilde yapması için bölünme kendisine iyi gösterilmiş” dedi.

Dr. Hayye bu açıklamalarını dün (04 Kasım Çarşamba) Gazze’de düzenlenen bir konferansta yaptı.

Hayye, Filistin içi barışa ulaşma konusunda da şunları söyledi: “Çıkış yolu şudur. Mısır bütün grupları çağıracak ve onların çekincelerini dinleyecek, ardından da uzlaşıyla bir çıkış yolu arayacak. Hamas Mısır ile bir çatışma içine girme niyetinde olmadığı gibi, Mısır ile olan ilişkisini de bozmak istemez.”

Amerika’nın Filistin davasına yönelik politikalarına da değinen Hayye, Amerika’nın bir tek gün ve bir tek sefer Filistin halkının yanında olmadığına ve bu yönde tavır göstermediğine dikkat çekerek, “İşgal devletini yerleşim birimlerini durdurması için ikna edemedi. Onu buna zorlayamadı. Bunu yapamayan bir idare, işgalcilere Filistin halkına bütün haklarını geri vermesi için baskı yapabilir mi? Onu buna zorlayabilir mi?” şeklinde konuştu.

Şalit konusunda yayınlanan haberlere fazla itibar edilmemesi gerektiğini de belirten Hayye, bu husustaki görüşmelerin hâlâ devam ettiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.