FilistinHaberlerOrtadoğu

İç barışın sağlanması için ortam gayet uygun

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal, Filistin iç barışını sağlamak ve ihtilafları bertaraf etmek için şartların uygun olduğunu belirterek, Filistinliler arasında yapılacak bir görüşmenin bu iş için başlangıç olabileceğini söyledi.

Dün akşam (13 Ocak Çarşamba) el-Arabiyye televizyonunun kendisiyle yaptığı röportajda önemli açıklamalarda bulunan Meşal şöyle dedi: “Bu noktaya varmak için de bazı Arap ülkelerinin cesur davranarak Fetih’i Hamas ve diğer Filistinli gruplarla buluşturmaları gerekir. Mısır, Fetih’i bizimle ardından da diğer Filistinli gruplarla buluşturmak isterse, birkaç saat içinde ittifak edebileceğimizi düşünüyorum. Çünkü bizler iç barışın zarureti ve Siyonistlerin de inatçı tavrıyla karşı karşıyayız.”

Mısır gözetiminde daha önce yapılan Filistin iç barış görüşmeleri Amerika’nın vetosu ve dolayısıyla Fetih’in ayak diretmesi nedeniyle çıkmaza girmiş, sona geldik denildiği bir aşamada tekrar başa dönülmüştü. Amerika ve Siyonistlerin yörüngesinde yürüyen Fetih iç uzlaşı için bir türlü irade gösteremiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.