FilistinHaberlerOrtadoğu

İdari Cezalı Esirler Yılbaşından İtibaren İşgal Mahkemelerini Boykot Edecek

Esirlerle Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti, Siyonist işgal rejimi zindanlarında bulunan ve idari cezalarla hapiste tutulan esirlerin Filistinli grupların uzlaşısıyla önümüzdeki yılın başında işgal mahkemelerini boykot edeceklerini belirtti.

Heyet konuyla ilgili yayınladığı basın açıklamasında idari tutukluların işgal mahkemelerini boykot edip mahkemelere çıkmayacaklarını ve avukatlarından da kendilerini savunmalarını talep edeceklerini ifade etti.

Siyonist işgal rejimi zindanlarında 500 esirin idari cezalarla tutulduğuna dikkat çeken heyet, esirlerin 10 gün sonra bu adımı atacaklarını hatırlatarak, bu tutuklama şeklinin hukuksuz olduğunu ve Filistinlilerin boynu üzerinde bir kılıç gibi durduğunu kaydetti.

Heyet açıklamasında “idari mahkemeler formalitedir. Kararlar askeri hakimin inisiyatifi ve İsrail İç İstihbarat Birimi Şabak’ın talimatlarına göre verilmektedir” ifadesini kullandı.

Siyonist işgal rejimi, İngilizlerden kalma idari ceza ile yüzlerce Filistinliyi zindanda tutuyor. Bu cezayı genellikle suçlayacak bir şey bulamayınca esirlere ve tutuklulara uyguluyor. Her altı ayda bir uzatılan cezaların ne zaman biteceği de bilinmiyor. Tamamıyla keyfi uygulan bu ceza tam bitecekken ve Filistinli esir çıkacağını umut ederken, işgal mahkemesi yeniden cezasını uzatarak içerde kalmasını sağlıyor. İdari cezayla yıllarca hapiste tutulan esirler var.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.