FilistinHaberlerOrtadoğu

İhanetleri unutmayacağız, Haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz

İslamî Direniş Hareketi (Hamas), Filistin halkına yapılan büyük ihanet olan Belfur Deklarasyonu’nun yayınlanmasının 92. yıldönümünde zafere inançlarının tam olduğunu belirterek, Filistin halkına karşı tarihin en büyük cinayetini işleyen özelde İngiltere’nin genelde ise Avrupa’nın bu konudaki ahlaki sorumluluklarını yerine getirmelerini istedi.

Hamas hareketi ihanetin yıldönümünde dün (02 Kasım Pazartesi) bir basın açıklaması yaptı. “Filistin halkına yapılmış en büyük ihanet olan Belfur Deklarasyonu’nun yayınlanmasının yıldönümünde Filistin halkının tarih boyunca çektiği ve çekmeye devam ettiği acıları, sıkıntıları ve felaketleri yeniden hatırladık. Filistin toprağına, mukaddesatına ve insanına yapılanları hatırladık. Medeni dünyaya şu soruyu soruyoruz: Avrupa’nın Siyonistlere karşı işlediği suçun kefareti olarak bizim topraklarımızı onlara vermeye hakkı var mıdır? Siyonistlerin de Avrupalıların kendilerine yaptıkları cinayetleri unutup, topraklarımızı gasp etmeleri ve bu toprak üzerinde tarihte görülmemiş cinayetler işlemeleri doğru mudur?”

Bu durum karşısında sessiz kalmalarının mümkün olmadığını belirten Hamas, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Bizler, büyük amaçları gerçekleştirmek için geçmişi hatırlıyoruz. Bizler, gasp edilmiş hakkımızı ve toprağımızı geri almak, mukaddesatımızı temizlemek, evlerinden ve yurtlarından olmuş olanları geri getirmek, kahraman esirleri kurtarmak ve yeni nesillerin yüzünden hüzün ve kederi kaldırıp umut ve tebessümü yerleştirmek için bugünleri anıyoruz.”

Açıklama şu cümlelerde devam etti: “Belfur ihanetinin yıldönümünde bunu yapanları affetmeyeceğiz, hakkımızın ve toprağımızın bir zerresinden taviz vermeyeceğiz. Bizden önceki nesiller sancağı bize dalgalanırken teslim etmişlerse, bizim de bu sancağı daha yüksek yerlere dikerek sonraki nesillere teslim etmemiz gerekir.”

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.