FilistinHaberlerOrtadoğu

İhtilafı bitirmenin tek yolu diyalogdur

İslamî Direniş Hareketi Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal, Filistin içi ihtilafları gidermek için biricik yolun diyalog olduğunu belirtti.

Halid Meşal, Suriye’de yayınlanan el-Vatan gazetesinin dün (16 Ağustos Pazar) kendisiyle yaptığı röportajda, iki hareket arasında daha iyi ilişkilerin sağlanması için Fetih liderlerinin Hamas’a yönelik sarf ettikleri olumsuz açıklamaları görmezden gelmeye hazır olduklarını söyledi.

Fetih’in Beytlahim’de yaptığı kongreyi başarısız kılmak için çalışmadıklarını belirten Meşal, “Hamas hareketi Fetih’in Batı Yaka’nın Beytlahim şehrinde yaptığı 6. kongreyi engellemek için bir çaba içine girmedi, girmez de. Bunun Fetih hareketinin iç meselesi olduğunu defalarca ifade etti. Hamas’ın Gazze’deki Fetih üyelerinin kongreye katılmalarını engellemesi, sadece Fetih’in elindeki siyasi tutukluları serbest bırakmaya yanaşmamasına bir misillemeydi” şeklinde konuştu.

Abbas milislerinin elindeki tutukluların insanlık dışı işkencelere maruz kaldıklarını belirten Meşal, son aylarda 5 tutuklunun ağır işkenceler sonucu hayatını kaybettiğine de dikkat çekti.

Fetih’in kongrede aldığı kararlara da değinen Meşal, kongrenin Fetih’in bir iç meselesi olmakla beraber, Fetih liderlerinin Yol Haritası’nda ısrar etmelerinin hayra alamet olmadığını ve kongrede bahsettikleri direniş ile tamamıyla çeliştiğini dile getirdi.

Fetih liderlerinin barışın gereklilikleri ve sorumlulukları üzerinde ciddiyetle durmalarını umduklarını belirten Meşal şöyle konuştu: “Bu sorumluluğun ilki Fetih’in ulusal birlik hükümetinin kurulması için Ortadoğu Dörtlüsü’nün şartlarının kabul edilmesi ısrarından vazgeçmesidir.”

Hamas hareketinin Fetih’in içinde Hamas ile diyaloğu savunan ile reddedenlerin açıklamalarına göre tavır belirlemediğini belirten Meşal, hareketin bu konudaki tutum ve tavrını iç ihtilafların ortadan kaldırılması için biricik yolun diyalog olduğu inancına göre belirlediğini söyledi.

Diyalog turlarına de değinen Meşal, Hamas hareketinin bu ayın 25’inde gerçekleştirilmesi düşünülen görüşme turunun yapılmasından yana olduğunu ve görüşmenin ertelenmesiyle ilgili bir bilgiye sahip olmadıklarını belirterek, “Ulusal barış için tek çözüm dış güçlerin şartlarından uzak bir şekilde bir ulusal birlik hükümetinin kurulmasıdır. Bu konuda Siyonist hükümete herhangi bir şart dayatmayan ama buna mukabil Filistin tarafına ağır şartlar dayatmaya çalışan Ortadoğu Dörtlüsü’nün dayattığı şartlardan özellikle uzak durmak gerekir” dedi.

Meşal Siyonist asker Şalit konusunun sorulması üzerine de, bu dosyada yeni bir gelişme olmadığını, bunun nedeninin ise olayı görmezden gelmeleri halinde Hamas hareketinin taleplerini hafifleteceğini vehmeden Netanyahu’nun ortaya koyduğu tutum olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (75) içerik yüklenmiştir.