HaberlerİranOrtadoğu

İhtiyacımız oranında uranyumu zenginleştiriyoruz

İran İslam Cumhuriyeti Atom Enerjisi Kurumu başkanı Ali Ekber Salihi, İran’ın Tahran araştırma reaktörü için ihtiyaç duyulan nükleer yakıtın temin edilmesi konusunda kendilerine güvence verilmesi halinde İran’ın uranyumunu yüzde 20 oranında zenginleştirme işlemini gözden geçirmeye hazır olduğunu söyledi.

İran’ın Tahran Araştırma Reaktörü’nün ihtiyacı olan nükleer yakıtı temin edinceye kadar uranyumu yüzde 20 oranında zenginleştirme işlemini sürdüreceğini söyleyen Salihi, “nükleer yakıtın başka kanallar tarafından temin edilmesi halinde İran o zaman bunu içeriden temin etmeye dayalı çabalarını gözden geçirebilir” dedi.

İran’ın uluslar arası atom enerjisi kurumu ile nükleer silahların yasaklanması konvansiyonu olan NPT üyesi bir ülke olarak nükleer enerjiye sahip olmasının en tabii hakkı olduğunu söyleyen Salihi, İran’ın her zaman kendi ihtiyacı olan yüzde 20 oranında uranyum zenginleştirdiğini söylediğini hatırlatarak, “Ama, bu rezervdeki bütün uranyumları yüzde 20 zenginleştireceğiz manasına da gelmez” dedi.

İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı, Viyana grubuyla müzakere konusuna da temas ederek, İran’ın Tahran’da Türkiye ve Brezilya ile imzaladığı nükleer takas anlaşmasıyla ilgili olumlu cevaplar aldığını belirterek, bu sürecin tamamlanması halinde, görüşmelerin tarihinin de belirleneceğini bildirdi.

İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı, İran ve 5+1 grubu ile müzakerelerin Ramazan ayından sonra yani Eylül ayına ertelendiğini de hatırlatarak, müzakerelerin Türkiye’de düzenlenme ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (30) içerik yüklenmiştir.