AfrikaHaberler

İhvan milletvekillerinden tehcir kararına tepki

Mısır Parlamentosu’ndaki Müslüman Kardeşler Cemaati üyesi milletvekilleri, Siyonist işgal devletinin Batı Yaka’dan binlerce Filistinliyi uzaklaştırabilmek için çıkardığı askeri kararı eleştirdi.

Müslüman Kardeşler üyesi milletvekili Mustafa Avadallah, Siyonist işgal devletine karşı güzel sözün işe yaramayacağını belirterek, dün (17 Nisan Cumartesi) Mısır Parlamentosu Arap İşleri Komisyonu’nun toplantısında yaptığı konuşmada Batı Yaka’dan binlerce Filistinlinin Gazze’ye zorla göç ettirilmesinin yol açabileceği tehlikeleri anlattı.

Müslüman Kardeşler üyesi milletvekili Saad El-Hüseyni de, Filistin’deki iç bölünmenin nedeninin Netanyahu ve Dayton karşısında boyun eğenler olduğunu söyleterek, bu ekibin direnişi hedef aldığını belirtti.

Milletvekili Kemal Ahmed ise Arapların ancak sabretmeyi ve sivil direnişi bildiklerini kaydederek, “Bizler hâlâ Amerika’nın ellili ve altmışlı yıllardaki gücünü koruduğu ve Siyonist işgal devleti üzerinde aynı şekilde baskı gücüne sahip olduğu kuruntusunun esiriyiz” dedi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Filistin İşleri Dairesi Başkanı Büyükelçi Hişam Seyfeddin, binlerce Filistinliyi Batı Yaka’dan zorla göç ettirme kararının altı ay önce alındığını ve karardan en çok Gazze kimliğine sahip eşlerin ve Kudüs kimliğine sahip olanların zarar göreceğini söyledi.

Kararın tehlikesinin içerdiği belirsizlikte gizli olduğuna işaret eden Seyfeddin, karardan 30 bin ila 100 bin arasında Filistinlinin etkileneceğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2022 (27) içerik yüklenmiştir.