HaberlerIrakOrtadoğu

IKBY Seçmeninde Liderlere Olan Güvensizlik Devam Ediyor

Irak’ta 12 Mayıs’ta yapılacak genel seçimler için geri sayım sürerken Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) ne siyasiler arasında ciddi bir çekişme ne de sokaklara taşınan bir seçim heyecanından bahsetmek mümkün. IKBY’deki seçmenlerde mevcut ekonomik kriz ve siyasilere karşı oluşan güvensizlik nedeniyle büyük bir umutsuzluk hakim.

IKBY’deki siyasi partiler 30 Nisan 2014’te gerçekleştirilen son genel seçimlerde Erbil, Süleymaniye ve Duhok’tan 44; Kerkük, Musul ve Diyala gibi tartışmalı bölgelerden ise 18 milletvekili çıkararak Irak Meclisi’ne toplamda 62 milletvekili gönderdi. O dönem IKBY’de ekonomik sorunlar ve DEAŞ’ın neden olduğu kriz patlakler vermediği gibi Erbil-Bağdat hattındaki siyasi gerilim de henüz baş göstermemiş ve Kürtlerin tartışmalı bölgelerdeki nüfuzu güçlü, bölgedeki refah düzeyi de Irak geneline göre yüksek bir seviyedeydi.

İlk olarak Irak merkezi hükümetinin bütçe kesintisiyle karşı karşıya kalan Erbil yönetimi, ikinci darbeyi ise DEAŞ’ın ortaya çıkması ile aldı. Ekonomik kriz ve DEAŞ tehditleri altında zaten can çekişen bölge halkı, eski IKBY Başkanı Mesut Barzani’nin mimarlığını yaptığı 25 Eylül 2017’deki bağımsızlık referandumu sonrası ise tam bir hayal kırıklığı yaşadı.

Gayri meşru referandumun ardından, Irak merkezi hükümeti başta Kerkük olmak üzere Kürtlerin etkin olduğu Musul ve Diyala’dan Peşmerge güçlerini çıkararak askeri konumlarını pasivize etti.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.