HaberlerIrakOrtadoğu

IKBY’de öğretmenlerin eylemleri devam ediyor

Irak Kürdistan bölgesinde rahatsız öğretmenler komitesi, öğretmenlerin maaşlarının şimdiye kadar ödenmediğini bildirerek bu amaçla bölge öğretmenlerinin önümüzdeki Pazar günü bir kez daha Kürdistan bölgesi şehir ve kasabalarında eyleme baş vuracaklarını bildirdiler.

Öğrentmenlerin kendi eylemlerini maaşlarının tam olarak ödenmesine kadar sürdüreceklerini bildiren Rahatsız Öğretmenler Komitesi, öğretmenlerin bu süre içinde derslere katılmayacaklarını ve kendi taleplerinden geri adım atmayacaklarını bildirdi.

Rahatsız öğretmenler tarafından bir heyetin de bu amaçla görüşmelerde bulunmak üzere önümüzdeki hafta Bağdat’a gideceği bildirildi.

Öte yandan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) iç ve dış toplam borcunun yaklaşık 27 milyar dolara ulaştığı ve bu borcun ödenmesinde IKBY’nin ciddi sıkıntılar yaşadığı bildirilmekte.

Bu krizin başlıca sebebinin ise yerel yönetimin bölge petrolünü Bağdat’ın iradesi dışında satması ve Bağdat yönetiminin ise buna mukabil olarak bölgeye tahsis edilen bütçeyi vermemesi olarak gösterilmekte.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Ocak 2022 (31) içerik yüklenmiştir.