İslami Davet

IKBY’nin ayrılık referandumuna tepkiler sürüyor

17 Eylül 2017 16:04

İran, Türkiye, Suriye ve Irak gibi bölge ülkelerinin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin 25 Eylül tarihinde yapmayı planladığı ayrılık referandumuna BM, İngiltere ve Almanya’dan tepkiler geldi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin yapmayı planladığı referandum zamanı yaklaşırken, Mesut Barzani’nin referandum kararı karşısında yer alan ülkeler ve örgütlerin sayısı da artıyor.

ABD, İngiltere ve BM de Barzani’den referandum kararını ertelemesini istediği bildirildi.

Almanya’da yaptığı açıklamada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin arılık kararını reddetti.

MHP lideri Devlet Bahçeli, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) ayrılık referandumuna ilişkin, “Barzani’nin 25 Eylül referandum komplosu, bir yönüyle dalga dalga büyüyüp süregelen Türk düşmanlığının bu zamandaki yankı ve yansımasıdır. Gayri meşru referandum yapılırsa bölgesel ve küresel fay hatları kırılacaktır” dedi.

MHP Lideri, referandumun ertelenmesi değil, tamamen ilga edilmesi gerektiğini, bunun bir hayat memat meselesi olduğunu vurguladı.

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi de yaptığı açıklamada, ayrılık referandumunun Irak’ın güvenliği ve birliği için tehdit sayıldığını ve anayasaya aykırı olduğunu belirtti.

Caferi, Arap Birliği’nin de Siyonist rejiminin desteklediği bu tür girişimlere karşı olduğunu ifade etti.

Irak’ın toprak bütünlüğüne sahip bir bütünün olduğunu ifade eden Caferi, IŞİD’in yok olmak üzereyken, vakit tehdit vakti değil, diyalog ve müzakere vakti olduğunu vurguladı.

Irak Dışişleri Bakanı, Kürdistan’ın ayrılmasından söz etmenin bölgesel ve uluslararası kaygılara neden olduğunu ifade ederek, bu ülkenin medeniyet, tarih ve kutsallara sahip ve insanların bir arada yaşadığı bir ülke olduğunu hatırlatarak, tarih boyunca bütün aşiretleri birarada toplamayı başardığını kaydetti.

Bu arada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani dün yaptığı bir açıklamada, İran ve Türkiye’nin Irak’ın hakimiyeti ve birliğinin korunması gereğine dair kaygılarını kuşku altına almaya çalıştı.

Barzani, dün yaptığı açıklamada, Erbil’in sorun çıkarmak istemediğini iddia ederek, ”Irak Kürdistan bölgesi komşularının (İran ve Türkiye) Irak’ın birliğinin korunması konusundaki ilgileri benim için şaşırtıcıdır’ dedi.

Irak Kürdistan bölgesinde bazı partiler, 7 haziran tarihinde, Barzani ile yaptıkları toplantıda, 25 eylül 2017 tarihinde Irak Kürt bölgesinin Irak’tan ayrılması konusunda referandum düzenlenmesi kararı almışlardı. Irak Yerel Kürt Yönetiminin aldığı bu karar Irak’ta başta Bağdat hükümeti olmak üzere, çeşitli partiler, gruplar ve aşiretleriyle İran ve Türkiye’nin yanısıra bölge ve dünya ülkelerinin de tepkilerine neden olmuştur.

Irak Parlamento Milletvekilleri 12 eylül tarihinde aldıkları kararda, sözkonusu referandumu kanunsuz olarak nitelediler.

IKBY’nin ayrılık referandumuna tepkiler sürüyor Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık