DünyaHaberler

İklim değişikliği için küresel dayanışma gereklidir

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Kopenhag’da düzenlenen iklim değişikliğiyle mücadele konferansında elde edilen uzlaşmanın bağlayıcı bir anlaşmaya dönüşmesi için küresel düzeyde dayanışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Genel Sekreter Ban, Kopenhag dönüşü BM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, ”Kopenhag’daki uzlaşmanın tüm ülkeler için ideal olmasa da iyi ve önemli bir başlangıç olduğunu” belirterek gelecek yıl içinde bu uzlaşmanın bağlayıcı bir anlaşmaya dönüşmesinde ülke liderlerinin uyumlu ve dayanışma içerisinde hareket etmeleri gerektiğini vurguladı.

”Bir uzlaşının sağlanmasından memnunum, ama Kopenhag zirvesinin sonucundaki bu uzlaşının pek çoğumuzun umut ettiği kadar ileri noktalara gidemediğinin de farkındayım. Zirvede liderlerin bir amaç etrafında birleşmiş olduklarını, ancak uygulamada birleşemediklerini gördüm. Bundan ders çıkarmamız gerek” diye konuşan Ban, bir soru üzerine, zirve sırasında yaşanan tıkanıklığın aşılmasında Genel Sekreter olarak araya girdiğini ve ABD Başkanı Barack Obama da dahil pek çok liderin zirve sırasında son derece olumlu rol oynadığını belirtti.

Genel Sekreter, 128 ülke liderinin katıldığı zirvenin iyi ve önemli bir başlangıç olduğunu yineleyerek, uygulamayı takip etmek üzere ”kalkınma ve iklim değişikliği üst düzey komisyonu” kuracağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (39) içerik yüklenmiştir.