AvrupaHaberlerOrtadoğu

İklim Zirvesi’nin sonuç bildirisinde uzlaşıldı

Fransa’nın başkenti Paris’te yaklaşık iki haftadır devam eden iklim konferansında, taslak sonuç bildirisi üzerinde uzlaşma sağlandığı bildiriliyor.

Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada söz konusu metnin, önümüzdeki birkaç saat içinde bakanlara sunulacağı belirtildi. Ancak metnin içeriğine ilişkin ayrıntı verilmedi.

Anlaşma, görüşmelerin tamamlanması planlanan zamandan 16 saat sonra geldi. BBC’ye konuşan bir Fransız yetkili, “Nihayet onaya sunulacak bir metnimiz var” dedi ve taslağın farklı dillere çevrilmekte olduğunu söyledi.

Uzmanlar, bunun anlaşmanın garanti olduğu anlamına gelmediğini, taslağın bakanların toplantısında hiçbir itirazla karşılaşmaması halinde onaylanacağını vurguluyor.

Görüşmelere başkanlık eden Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, daha önce kapsamlı bir anlaşma için “şartların hiç bu kadar iyi olmadığını” söylemişti.

Anlaşma metninde uzun vadede karbon salımlarının azaltılması konusunda kullanılan dilin, bu hedefin önemli ölçüde sulandırıldığı eleştirilerine neden olduğu belirtiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2023 (40) içerik yüklenmiştir.