HaberlerOrtadoğuSuriye

İKÖ Şam Zirvesi: Filistin halkı zafere ulaşacak

İslam Konferansı Örgütüne Üye Devletler Parlamento Birliği Olağanüstü Kongresi, “Gazze Ablukasını Kaldırma” başlığı altında Emeviler Kongre Sarayında başladı.

Halk Meclisi Başkanı Mahmut el-Ebraş, Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın bu kongreye katılma arzusunda olduğunu, fakat dış sorumlukları nedeniyle bu arzusunu gerçekleştiremediğini söyledi.

“Kongre, Filistin davasının yaşadığı zorluklar gölgesinde akıl ve vicdanının sesi olabilmemiz için halklarımızın bize yüklediği sorumluklar gereği düzenlendi” diyen el-Ebraş, İsrail düşmanının Gazze halkına dayattığı ablukanın, özellikle özgürlük filosuna düzenlenen çirkin saldırının ardından bütün dünya tarafından bilindiğini ifade ederek İsrail’in katliam politikalarında haddini aşmayı, uluslararası meşruiyete meydan okumayı, insanların hayatını hafife almayı, uluslararası toplum ve BM misakın tepkisini ilgisiz kalarak sürdürdüğüne dikkat çekti.

El-Ebraş, Gazze ve tüm Filistin halkıyla dayanışma hedefli kongrenin, büyüyen bir irade, anlaşmazlıkları aşan siyasetler, Gazze ve Filistin halkının zaferi için hesaplar yapma yönünde yenilenen umut ruhunu temsil ettiğini belirtirken “genelde uluslararası toplum özelde de Arap ve Müslümanlar, bugün her zamankinden çok Gazze’ye uygulanan ablukayı sağlam bir iradeyle kırmaya davetlidir” dedi.

Halk Meclisi Başkanı, Suriye’nin kongreyi takdirle karşıladığını ve İslam ülkelerinin tüm kurumlarıyla Arap Halkının davası ve adil mücadelesine destek verme yönünde bir rol oynamasını umut ettiğini söyleyerek zafere ulaştıracak tek yol olması itibariyle Filistin saf birliğini sağlama önemine vurgu yaptı.

Konuşmasına “İsrail’in Filistin halkının hakları ve işgal ettiği bütün Arap topraklarından çekilmesi gerektiğine inanmadığı için barışa inanmadığını bütün dünya biliyor” diyerek devam eden el-Ebraş, İsrail’in Filistinli 4 parlamenteri vatanlarından uzaklaştırmasını kınadı.

Türkiye’nin, Gazze’nin zaferi ve ablukanın kırılması amacıyla oynadığı aktif role dikkat çeken Halk Meclisi Başkanı, “Türkiye’nin tutumu, topraklarımız işgalden kurtulana ve haklarımızı geri alana dek şu an ve gelecekte, Arap kuşaklarının belleklerinden silinmeyecek” diye belirtti.

“Bugün parlamento başkanları toplanan İslam ülkeleri, adalet, sevgi ve barışa inanan uluslararası bir hareket yaratmak amacıyla sesini dünyaya, dünya parlamentoları, sivil ve resmi kurumlarına duyurmaya davetlidir” diye konuşan el-Ebraş, dünya parlamentolarına, hükümetlerinden Gazze ablukasının kaldırılması için İsrail’e baskı yapma, cezalandırma ve tarafsız bir uluslararası soruşturma komisyonu kurma talebinde bulunmaya çağrılması gerektiğine değindi.

Halk Meclisi Başkanı el-Ebraş, İslam Konferansı Örgütüne üye bütün ülkelere, İsrail saldırılarını engellemek, sivil gemilere karşı güç kullanmasının önünde durmak ve özgürlük filosuna yönelik saldırısı sonucu yaşanan can kaybının bedelini ödetmek amacıyla gerekli icraatları alma çağrısında bulundu.

İsrail varlığının saldırgan uygulamalarının, Arap bölgesinde gerginliği arttırıp endişe yarattığını vurgulayan Meclis Başkanı, aynı zamanda İslam ülkelerinde, terör ve fanatizmle mücadele yaftası altında, savaş çemberinin genişlediğine ve sorunların arttığına, buna karşılık, bu ülke halklarının İsrail katliamları ve bazı ülkelerin ona verdiği sınırsız destek sonucu yaşadıkları trajedinin göz ardı edildiğine dikkat çekti.

İslam ülkelerinin terörle mücadele ettiği ve bu yönde mücadelesini sürdürdüğünün altını çizen Meclis Başkanı el-Ebraş, “ bazı ülkelerin İsrail’e destek vermeleri ve saldırgan politikalarını göz ardı etmeleri, onu bu politikaları sürdürmeye teşvik ediyor” diye belirtti.

El-Ebraş, İslam ülkelerinin İsrail’le ilişkilerini yeniden gözden geçirmesi ve ilişkilerini normalleştirmeyi durdurması gerekliliği üzerinde duran İslam Konferansı Örgütü Dışişleri Bakanları düzeyinde düzenlenen genişletilmiş İcra Komitesi Olağanüstü Toplantısında alınan kararların önemini vurgulayarak konuşmasını noktaladı.

Şimdi Karşımızda Duran En Büyük Mesele Gazze’ye Uygulanan Ablukayı Kırmak

Endonezya Meclis Başkanı Marzuki Ali; dünyadaki bütün Müslümanlara, 2007 yılından bu yana Gazze’de ablukaya alınmış Filistin halkını destekleme çağrısını yönelterek başladı.

Ali; İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ablukayla uluslararası kanun, anlaşma ve insan haklarını açıkça çiğnediğini, bir buçuk milyon Filistinliye bu koşulların dayatılmasının bir insanlık felaketi anlamına geldiğini ifade etti.

Gazze Ablukasının kalkmasının zamanının geldiğini belirten Ali, aralarında özgürlük filosunun da bulunduğu birçok heyetin daha önce Gazze’yi ziyaret ederek ablukanın kaldırılması gerekiyor şiarını dünyaya haykırdığını buna rağmen İsrail’in uluslararası kanunları çiğneyerek Filistin halkına yönelik katletme ve tutuklama saldırılarını sürdürdüğünü dile getirdi.

Endonezya Meclis Başkanı; Filistin halkının abluka altında yaşamaya devam ettiği bu dönemin bir insanlık krizi teşkil ettiğini, Filistinlilerin büyük bir kesiminin ablukadan kaynaklı işsizlik ve yoksulluk içinde bulunduğunu, Gazze’de birçok Filistinli ailenin yoksulluk sınırının altında yaşadığını vurgulayarak “şimdi karşımızda duran en büyük mesele Gazze’ye uygulanan ablukayı kırmak, oraya insani yardım ulaştırmak ve istikrarı sağlamaktır.” Dedi.

Ali; Endonezya’daki bütün kurumların ve İslam Konferansı Örgütüne Üye bütün meclislerin tek yönetimli ve başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti kurma çağrısı yaptığını belirterek İsrail’in Özgürlük Filosuna yönelik saldırısıyla ilgili gerçekleri araştırmak ve Gazze’ye gönderilecek tıbbi, insani ve gıda yardımını denetlemek üzere kongrede bir komisyon kurulacağına dikkat çekti.

İKO Üyesi Meclisler Birliği Genel Sekreteri Mahmut Arvel Kalic; bu kongrenin uluslararası saha ve Filistin davasının istisnai bir aşamadan geçtikleri bir dönemde düzenlendiğine değinerek İKO’ya üye meclis başkanlarının üçüncü defa toplandığını dile getirdi.

Kalic; ablukayı kaldırma ve Filistin topraklarını işgalden kurtarmak için yürünen yolun açık hale geldiğini, İKO Üyesi Meclisler Birliğinin kuruluşunun 11. Yıldönümünü geçirdiğini, iç tüzüğünde yer alan ilke ve hedeflerine bağlı kalarak yoluna devam ettiğini, aldıkları kararları BM genel sekreterliği, Uluslararası Parlamento ve daha birçok uluslararası örgüte taşıdıklarını ancak henüz somut anlamda hiçbir cevap alamadıklarını ifade etti.

İKO Üyesi Meclisler Birliği Genel Sekreteri bu kongrenin amacına uygun bir şekilde sonuçlanmasını temenni ettiğini belirterek genel sekreterliğin kongreden çıkacak karar ve yönelimleri uygulama konusunda gerekli bütün çabaları harcayacağını sözlerine ekledi.

İKO olağanüstü kongresinin açılışına bir dizi İlerici Ulusal Cephe Partileri Genel Sekreteri, Kızılay’dan ve Halk Meclisinden Sorumlu Devlet Bakanı, Dışişleri Bakan Vekili ve birçok Arap ve yabancı büyükelçi katıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.