DünyaHaberler

İKÖ’den minare yasağına tepki

İslam konferansı teşkilatına üye ülkeler, İsviçre’nin minare yasağını eleştirerek kararın İslam karşıtı zalimane bir karar olduğunu ve lağvedilmesini beklediklerini belirttiler.

Suriye’nin BMT Temsilcisi Beşar Caferi, İKÖ üyelerinin İsviçre’nin BMT Temsilcisi ile görüşmelerinde, İsviçre’de minare inşaatının yasaklanması kararından duydukları rahatsızlığı ve şaşkınlığı İsviçreli elçiye ilettiklerini belirtti.

Caferi, görüşmede İsviçreli elçiden İslam ülkelerinin bu karardan duyduğu rahatsızlığı İsviçre makamlarına iletmesini istediklerini, İsviçre yönetiminin İKÖ’ye üye ülkelerin kararın lağvedilmesi ile ilgili taleplerine gelecek hafta cevap vermesinin kararlaştırıldığını ve İslam ülkelerinin de aldıkları cevaba göre yeni bir oturum düzenleyerek tutumlarını belirleyeceklerini ifade etti.

Endonezya’nın BMT Temsilcisi Hasan Klib de İsviçreli elçi ile görüşmelerinde konu ile ilgili derin kaygılarını ve İsviçre yönetiminin bu konuda referandum yapmasından duydukları esefi ilettiklerini belirterek, minare yasağının açıkça radikalizm olduğunun altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.