HaberlerArabistanDünyaOrtadoğuYemen

İlaç eksikliği binlerce Yemenli hastanın hayatını tehdit ediyor

Yemen Sağlık Bakanlığı, saldırgan Suudi koalisyonunun Yemen’e yönelik ablukası nedeniyle bu ülkede özel ilaçların bulunmamasının 40 binden fazla hastanın hayatını tehdit ettiğini açıkladı.

Yemen resmi haber ajansının (Saba) haberine göre, Yemen Sağlık Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, saldırgan Suudi koalisyonunun ülkeyi kuşatması nedeniyle özel ilaçların bulunamamasından dolayı, aneminin 40.000 hastayı, talaseminin ise 1500 hastayı tehdit ettiğini söyledi. 

Yemen Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, Yemen’de faaliyet gösteren uluslararası kuruluşlardan, başta talasemi ve hemolitik anemi hastaları olmak üzere Yemen’in sağlık sektörünü desteklemek için üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmelerini istedi.

Bu bakanlık, Birleşmiş Milletler ve ona bağlı kuruluşlardan, hastaların hayatlarını kurtarmak ve ihtiyaç duydukları ilaçları sağlamak için Yemen’e yönelik ablukayı sona erdirmeleri ve Sana’a havaalanı ile Hudeyde limanının yeniden açılması için saldırgan ülkelere baskı yapmalarını istedi.

Yemen Sağlık Bakanlığı, uluslararası kuruluşlardan hastaların ihtiyacı olan kanın nakli ve temini için çabalarını artırmalarını istedi.

Yemen Talasemi Derneği Başkanı Ahmed Şemsan, geçen aya kadar 463 Yemenli hastanın ilaç olmadığından hayatını kaybettiğini, 700 yeni talasemi hastası tespit edildiğini belirterek, bu hastalığın yayılmasını önlemek için girişimlerde bulunması gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.