Genel

İLD Başkanı Rastad: İran küresel transitte sabit konumdadır

İran Limanlar ve Denizcilik İLD Kurumu Başkanı Muhammed Rastad, İran İslam Cumhuriyeti uluslararası transit koridorunda anahtar konumda olduğunu ve bu konumu sabit ve sağlam sayıldığını vurguladı.

Uluslararası Denizcilik Fuarı’nın açılış töreninin kulisinde bu açıklamayı yapan Rastad, İran, Hindistan ve Afganistan arasında transit koridor anlaşması imzalandığını, İran ayrıca Hint okyanusu kıyı ülkeleri ile Orta Asya ülkelerine hizmet verdiğini kaydetti.

Rustad, deniz ticareti ve ürünlerin transit hizmetlerini geliştirme doğrultusunda Çabahar limanının kapasitesi yılda iki milyon tondan 8.5 milyon tona yükseldiğini, bu yıl ilk kez Çabahar limanına 73 bin ton tahıl taşıyan devasa bir gemi yanaştığını kaydetti.

İLD Kurumu Başkanı Muhammed Rastad ayrıca Şehit Recai limanında Konteynır terminali de önümüzdeki günlerde hizmete gireceğini, bu projeye 124 milyon avro yatırım yapıldığını ifade etti.

Amerika’nın İran İslam Cumhuriyeti’ne dayattığı tek yanlı illegal yaptırımlara da değinen Rastad, yaptırımlar İran’ın deniz kapasitelerini etkileyemeyeceğini, İran bundan önce de yaptırım şartları altında deniz üzerinden ihracat ve ithalat çalışmalarını sürdürmeyi başardığını vurguladı.

Rastad İran iç kapasiteleri sayesinde yeni yaptırımları da aşacağını, nitekim bu son yaptırımlarda uluslararası camia Amerika’nın yanında yer almadığını ifade etti.

20. Uluslararası Denizcilik Fuarı Pazartesi günü yerli ve yabancı firmaların katılımı ile Kiş adasının uluslararası fuarlar merkezinde açılış yaptı.

Başa dön tuşu
Kapalı