FilistinHaberlerOrtadoğu

İlim öğrencileri ve cemaat, Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa’dan kovdu

Mescid-i Aksa’da nöbet tutan cemaatten ve ilim öğrencilerinden onlarcası bu sabah (15 Temmuz Pazartesi) Yahudi yerleşimcilerin El-Mağaribe Kapısı’ndan girerek Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskına karşı koydu.

El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Müessesesi, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, “Heykelin Harabı” adını verdikleri günün yıldönümü öncesinde onlarca Yahudi yerleşimcinin sabah saatlerinde işgal güçlerinin koruması altında Mescid-i Aksa’nın avlusuna girdiğini söyledi.

Baskın sırasında işgal güçlerinin Mescid-i Aksa’nın avlusunda ve özellikle de ilim halkalarının çevresinde yoğun güvenlik tedbirleri aldığı, Mescid-i Aksa’ya gergin bir havanın hakim olduğu, cemaatin ve ilim öğrencilerinin baskını protesto ederek yüksek sesle tekbir getirdiği, Yahudi yerleşimcilerin ve polislerin etrafını saran cemaat ve ilim öğrencilerinin yerleşimcileri ve polisleri Mescid-i Aksa dışına çıkarmayı başardığı ifade edildi.

İşgal polisinin Mescid-i Aksa’nın kapılarında kontrolleri artırdığını ve camiye girenlerin kimliklerini aldığını bildiren El-Aksa Müessesesi, sabah saatlerinde Mescid-i Aksa’nın avlusunda Filistinli iki çocuğun bir süre işgal polisi tarafından alıkonulduğunu açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.