AsyaDünyaHaberler

İlk ampul kullanılan ülkede ampul üretimi ve ithali sona erdiriliyor

Güney Kore’de 2014 yılından sonra ‘ampül’ üretimi ve ithalinin sonlandırılacağı duyuruldu.

Güney Kore Devlet Başkanlık Sarayı Mavi Köşk’ün resmi Facebook sayfasında sıra dışı bir duyuruya yer verildi. Söz konusu duyuruda Güney Kore’de 2014 yılından sonra ampül üretimi ve ithalinin sonlandırılacağı ifade edildi.

Böylelikle 2014 yılında sonra ‘ampül’ Güney Kore’de sadece bir nostaljiyi temsil edecek. Seul yönetimi, ampül kullanımına çevre politikaları çerçevesinde son verdiklerini bildirdi.

Güney Kore’de ampülün yaklaşık 130 yıllık bir mazisi var. 1879 yılında Edison tarafından keşfedilen ampül, ilk defa Güney Kore’de 1887 yılında kraliyet sarayında kullanılmaya başlanmıştı. 1989 yılında Chosun Krallığa zamanında Hansung Elektrik Şirketi kurulsa da, ampülün halk tarafından kullanılması 1950’li yılları buldu.

İlk defa 2007 yılında G20 zirvesinde ampül kullanımına son verilmesi yönünde karar alınması ile, Güney Kore bu kararı ajandasına aldı. Yapılan ön çalışmalar ve yeni üretilen LED aydınlatıcılarının yaygınlaştırılması ile süreç hızlandırıldı. Uzmanlar, 2020’li yıllara gelindiğinde köylerde dahi ampülü görmenin zor olacağını ön görüyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2023 (30) içerik yüklenmiştir.