FilistinHaberlerOrtadoğu

İlk Filistin 3D animasyon filmi Haziran’da vizyonda olacak

Gazze Şeridi’nde, Filistin’in ilk 3D animasyon filmi üzerindeki çalışmalar tamamlandı. Yönetmenliğini Halil al-Muzain’in üstlendiği film, ulusal sanatın başlıca konusu olan işgal altında yaşamın zorluklarını anlatıyor.

Rusya’nın Sankt Peterburg Devlet Kültür Akademisi mezunu olan yönetmen, Dünya Bankası’nın yardımıyla çektiği “Korkuluk” animasyon filmini hem yerel hem de yabancı sinema piyasasına sürmeyi planlıyor.

Halil al-Muzain, “İlk 3D filmimiz hazır. Haziran ayında, Gazze Çocuk Kültür Festivali’nin açılışında gösterilecek. Ayrıca, uluslararası düzeyde göstermek fırsatını elde etmek için yabancı film forumları organize komitelerine de başvurduk.” açıklamasında bulundu.

40 dakikalık filmin başkahramanı, Rima adında bir Filistinli kız. Erken yaşlarında ebeveynlerini kaybediyor ve elinde kalan tek hatırası, Filistin bayrağı renklerine boyanmış ve kuşları aile çiftliğinden uzak tutan bir korkuluk. Senaryoya göre İsrail askerleri bu korkuluğa el koyuyor ve Rima, arkadaşlarıyla birlikte onu kurtarmaya çalışıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Haziran 2021 (29) içerik yüklenmiştir.