HaberlerKuzey AmerikaOrtadoğuSuriye

İlk günden beri Suriye karşıtlarını silahlandıran ABD teröristleri silahlandırmayı sürdürüyor

İlk günden beri Suriye karşıtlarını silahlandıran ABD teröristleri silahlandırmayı sürdürüyor. Cenevre’de müzakereler devam ederken Amerika’nın, Suriye yönetimine karşı savaşan terörist örgütlere silah gönderdiği bir kez daha ortaya çıktı.

Amerika’nın gizli bir şekilde silahlandırdığı örgütler, ülkenin güneyinde bulunuyor. Ürdün üzerinden Suriye’ye sokulan silahlar, tank savar ya da uçak savar yerine hafif silahlardan oluşuyor.

Amerika’nın yeni gönderdiği bu silahların ödeneği, Kongre’nin 2014 yılı bütçesini görüştüğü sırada onaydan geçti.

Medyaya düşen bu haber, Cenevre’de devam eden müzakerelere de yansıdı. Suriye hükümeti heyeti, Koalisyon heyetinden “Amerika’nın Suriye’deki terör örgütlerini silahlandırmasını kınamasını” istedi. Koalisyon heyeti ise bu talebi geri çevirdi.

UPI’nin bildirdiğine göre ise Suriye hükümeti heyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Bu kararın Cenevre 2’ye olumsuz tesiri olacaktır.

Bu, Suriye’deki krizin siyasi çözümünü doğrudan engelleme girişimidir, Amerika’nın sorumluluklarıyla çelişmektedir” denildi.

Amerika’dan Suriye’deki terör örgütlerini silahlandırmaya son vermesini isteyen Suriye heyeti “İlk maddesi, terör ve şiddetin sona ermesi olan Cenevre 1 kararlarını uygulamak için bir araya geldiğimiz anda Amerika’nın siyasi çözüme aykırı bir şekilde Suriye’deki terör örgütlerini silahlandırmaya devam etmesi dünyayı hayretler içerisinde bıraktı” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2021 (3) içerik yüklenmiştir.