FilistinHaberlerOrtadoğu

İmad Akil filmi, kahramanlık dönemini yeniden hatırlattı

Kassam komutanlarından İmad Akil’ın hayatını konu alan film, direniş ve kahramanlıkla dolu bir dönemi yeniden hatırlattı.

Filmin galası Filistin Başbakanı İsmail Heniyye’nin de katılımıyla 17 Temmuz Cuma akşamı Gazze İslam Üniversitesi konferans salonunda yapıldı.

Senaryosunu Hamas’ın önde gelen liderlerinden Mahmud Zehhar’ın yazdığı ve İsrail tarafından öldürülen İzzeddin El-Kassam üyesi İmad Akil’ın hayatını konu edinen filmin galasına Şehid İmad Akil’ın anne ve babasının yanında silah arkadaşları da katıldı.

İmad Akil’ın şehadetinin on altıncı yıldönümünde düzenlenen galanın onur konuğu İsmail Heniyye, böyle bir filmin Gazze’de çekilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bu tür çalışmaların direnişin tarihini belgelendirdiğini ve Filistin halkının direniş ruhunu yansıttığını söyleyen Heniyye, “Biz kahramanlarını unutmayan bir toplumuz” şeklinde konuştu.

Filimin senaryosunu yaklaşık iki yılda yazdığını ve yapımının da iki yıl sürdüğünü belirten Mahmud Zehhar ise, cihat yolunu seçen 22 yaşındaki İmad Akil’ın İzak Rabin’i Cibaliya Kampı’ndaki evine giderek İmad Akil’ın ailesinden oğullarının her türlü maddi destek karşılığı direnişi terketmesini istemeye mecbur bıraktığını anlattı.

Filistin Hükümeti İçişleri Bakanı Fethi Hammad da, Hollywood’un yerine Hamaswood’u geliştireceklerini söyleyerek, İslam sanatına uygun film yapmaya çalıştıklarını ve filmlerinde müstehcen sahnelerin yeralmayacağını açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.