Haberlerİmam Ali HamaneyİranOrtadoğu

İmam Ali Hamaney başarılı diplomasinin sırlarını verdi

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney başarılı diplomasinin sırlarını verdi.

İran Dışişleri Bakanlığını, “diplomasinin düzenli ordusu” olarak nitelendiren ve diplomasi meydanını “savaş meydanına” benzeten Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, bir ülkenin dış siyaseti için gerekli bazı önemli şartlara değindi.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney başarılı bir diplomasinin şu şartlara sahip olmasını gerektiğini vurguladı;

1-Hedeflerin dikkatli ve açık bir şekilde belirlenmesi,

2-İyi yapılanmak

3-Diplomasi salahiyetine sahip olmak.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney “diplomasi salahiyetine sahip olmayı” ise şu ana başlıklara sahip olmak olarak değerlendirdi;

1-Diplomatik zeka ve yeteneğe sahip olmak,

2-Gerektiği yerde yumuşamak

3-Zaruri yerlerde etki kabul etmemek ve ödün vermemek

4-Hedeflere derinden ve sadık bir şekilde bağlı kalmak

5-Fırsatları iyi kollayıp, doğru değerlendirmek

DünyaDA düzenin değişerek yeni bir düzene girmeye başladığına dikkat çeken Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, “Eski aktörlerin yanısıra, Asya, Afrika ve Latin Amerika’dan yeni aktörler sahneye adım attılar. Ve hepsi yeni düzende kendi konumlarını sağlamlaştırmaya çalışıyorlar. Eğer diplomasi kolumuz, akıllı, güçlü ve çalışkan bir şekilde sahnede yer alırsa, İran İslam Cumhuriyeti’nin yüksek konumu yıllar boyunca korunacaktır. Aksi halde gerektiği konumda yer alamayacağız” diyerek yetkilileri uyardı.

Konuşmasının devamında İran ve 5+1 ülkeleri ile yapılan müzakere görüşmelerine değinen Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney şöyle dedi:

“Bazıları, eğer Amerika ile müzakere masasına oturursak birçok sorunun hallolacağına inanıyordu. Elbette biz öyle olmadığını biliyorduk. Geçtimiz bir yıl içinde yaşananlar bu gerçeği defalarca ispatlamıştır.

Amerika ile yapılan görüşmelerin hiç bir faydası olmadığı gibi, aksine Amerika’nın konuşma tarzı daha sert, küstahça, saygısız olurken, beklentileri de arttı.

Amerikalıların (bize olan) düşmanlığı azalmadığı gibi yaptırımları da çoğalttılar.”

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, Amerika ile yapılan müzakere görüşmelerinin zararlarından biri olarak “İran’ı ikilem içine düşmüş olarak göstermek” olduğunu belirtirken bu düşünceyi yaymak için büyük bir çaba içine girdiklerini ifade etti.

Konuşmasının sonunda, Amerika ve Siyonist rejim dışında bütün dünya ülkeleri ile siyasi ilişki içinde olabileceklerinin de altını çizen Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, Amerika’nın düşmanlığını bitirmediği sürece onlarla yapılan bütün görüşmelerin hiç bir faydasının olmayacağını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.