Haberlerİmam Ali HamaneyIrakİranOrtadoğu

İmam Ali Hamaney: Bölgedeki durum sorumsuz devletlerin eseridir

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, bölgedeki mevcut durumun, bazı ülkelerin Suriye konusundaki sorumsuzca politikalarının bir sonucu olduğunu söyledi.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney’in bürosundan yapılan açıklamaya göre Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’yi kabul eden Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, İran’ın Irak’a hiçbir yardımı esirgemeyeceğini söyledi.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, “Irak da dahil olmak üzere bölgedeki mevcut durum, bölge dışı güçle ile bazı bölge ülkelerinin Suriye’deki sorumsuz politikalarının bir sonucudur. Biz Irak hükümeti ile gençlerinin terörizme karşı galip gelebileceğine ve yabancıların askeri varlığına ihtiyacının olmadığına inanıyoruz” dedi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi hükümetini de tıpkı diğer Irak hükümetlerini olduğu gibi destekleyeceklerini belirten Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, Irak’ın temel önceliğinin güvenlik olduğunu vurguladı ve “Şu an bölgedeki şartlar bölge ülkelerinin güvenliklerinin birbirinden ayrı düşünülmesine imkan vermemektedir. İran, bir kardeş ve komşu ülke olan Irak’ın güvenliğini kendi güvenliği olarak görmektedir” diye konuştu.

Irak’ın daha önce uyguladığı Suriye’ye giden teröristlere izin vermeme politikasının doğru olduğunu belirten Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, IŞİD’le mücadele konusuna da değinerek bu konuda söylenen şeyleri dürüst bulmadıklarını ve bu konunun sadece bölge ülkeleri tarafından çözülebileceğini söyledi.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, Irak hükümetinin tüm etnik ve mezhebi kesimlere yer vermesinin doğru bir politika olduğunu vurgulayarak “Irak; Şii, Sünni Arap Kürt ayrımlarının anlamsız olduğu bir coğrafyadır. Meseleye taraf olanlar da her kesim de bu konuya dikkat etmeli ve birlik ve bütünlüğe aykırı adımların bu ülkenin yararına olmayacağını bilmelidir” dedi.

Irak’taki hükümetlerin adil yollarla ve halkın seçimi ile iktidar olduğuna dikkat çeken Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, “Bazıları Irak’ta ve bölgede böylesi bir şeyin gerçekleşme imkanını kabul etmek istemiyor. Ama bu gerçekleşti ve Irak hükümeti bu gücü bir kazanım olarak korumalıdır” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.