Haberlerİmam Ali HamaneyİranOrtadoğu

İmam Ali Hamaney: DAEŞ gibi terörist örgütlerin arkasında ABD var

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, terör örgütü DAEŞ’in kurulmasının arka planında Amerikan yönetiminin olduğunun altını çizerek, örgütle mücadele adı altında oluşturulan koalisyonlara güvenilmemesi gerektiğini vurguladı.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney bugün Başkent Tahran’da Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari’yi kabul etti.

İslam ve müslümanların kimliğinin korunmasının zaruretini bu görüşmede anlatan Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, terör örgütü DAEŞ’in kurulmasının arka planında Amerikan yönetiminin olduğunun altını çizerek, örgütle mücadele adı altında oluşturulan koalisyonlara güvenilmemesi gerektiğini vurguladı.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, İslam ile açık bir şekilde düşman olan ve İslam adına İslam ile düşmanlık yapanlarını makasın iki ucuna benzeterek, tehlikeli olan bu gibi düşmanlara karşın müslüman ülkelerin işbirliği şart olduğunu konuşmasına ekledi.

IŞİD ve Boko Haram gibi terör örgütleriyle mücadele için ABD ve Batılı ülkelerin işbirliği ve yardımına umut bağlanmasının yanlış olacağını savunan Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, ” Kesin olan bilgilere göre, Irak’ta ABD ve bölgenin bazı gerici ülkeleri doğrudan DAEŞ’i destekliyor” diye konuştu.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, müslüman ülkeler arasındaki irtibatların yüseltmenin diğer ülkelerle irtibatları kapatmak anlamına gelmediğini ifade ederek, İran’ın, ABD ve Siyonist rejimden başka bütün ülkelerle ilişkisi olduğuna karşın müslüman ülkelerin yakınlaşmasının zaruretine inandığını belirtti.

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri de bulunduğu bu görüşmede Muhamded Buhari, ülkesinin İran ile olan ve tarihe dayanan ilişkileri güçlü olduğunu hatırlatrak, ilerlemiş olan İran ile ilişkileri geliştirmek için pek çok kapasite ve imkan mevcut olduğunu söyledi.

Gaz İhracatçı Ülkelerin Forumu’na davetinden dolayı şükranlarını dile getiren Nijerya Cumhurbaşkanı, Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney ile yaptığı görüşmesinden pak çok konuda ders aldığını ve bu yol gösterici beyanatlardan minnettar olduğunu kaydetti.

Nijerya Cumhurbaşkanı Buhari, bugün Tahran’da düzenlenen Gaz İhracatçısı Ülkeler Forumu 3. Liderler Toplantısı’na katılmak için İran’da bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (2) içerik yüklenmiştir.