Haberlerİmam Ali HamaneyİranOrtadoğu

İmam Ali Hamaney: Düşmanların komplolarına karşı uyanık olunmalıdır

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, İran milleti ve İslamî nizamı yetkililerinin düşmanların komplolarına karşı uyanık olmaları gerektiğini vurguladı.

Hükümet haftası dolaysıyla Cumhurbaşkanı ve bakanlar kurulu üyelerini kabul eden Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney İran ve 5+1 grubu arasında gerçekleşen nükleer müzakereleri önemli nitelediği açıklamasında düşmanın İran’ın içine sızma ve nüfuz etme planına karşı uyanık olmak gerektiğini belirtti.

İnkılap ve İran düşmanlarının düşmanlığını sürdürmelerine yönelik duyarlılığın hafiflemesinden duyduğu kaygıyı dile getiren İmam Ali Hamaney, İnkılabın ilk gününden beri siyonistlerin ve Amerikalıların inkılap ve İslam Cumhuriyeti nizamı ile düşmanlığı asla azalmadığını ve bu gerçek yetkililerin düşüncesinde asla renksizleşmemesi gerektiğini vurguladı.

Düşmanlara karmaşık ve tedrici bir şekilde nüfuz etmelerine karşı uyanık olmak gerektiğini belirten İmam Ali Hamaney, her türlü şartlarda inkılapçı tutum sergilemek ve düşman karşısında İmam Humeyni –ks– ve inkılap ilkelerini hiç çekinmeden beyan etmek gerektiğini kaydetti.

İmam Ali Hamaney ayrıca İran’ın bilimsel ilerleme ivmesinin korunması gerektiğine vurgu yaparak kültür alanında İmam Humeyni –ks– ve İslam inkılabının ilkeleri ve şiarları temelinde hareket edilmesini istedi.

Ekonominin ilerlemesini ülkenin en temel önceliği niteleyen İmam Ali Hamaney, bilim, İran’ın ilerlemesinin gerçek altyapısı olduğunu ve bu alanda her ne kadar yatırım yapılırsa, İran’ın geleceği üzerinde yatırım sayıldığını ifade etti.

Direniş ekonomisinin sürdürülmesini de önemli bir konu olarak değerlendiren İmam Ali Hamaney bu konu hükümetin her türlü planlamasında gözetilmesi ve direniş ekonomisi komuta merkezi kurulması gerektiğini vurguladı.

Şehit Cumhurbaşkanı Muhammed Ali Recai ve şehit Başbakan Muhammed Cevad Bahüner’in şehit edildikleri günlerin hükümet haftası olarak adlandırılmasının felsefesine işaret eden İmam Ali Hamaney, bu adlandırmanın sebebi, söz konusu iki aziz şehidin düşünce, kişilik ve davranış göstergelerini yaşatma şeklinde ifade etti.

İmam Ali Hamaney aynı zamanda hükümetin enflasyonu düşürme ve ülke ekonomisine nisbi huzur ve istikrar kazandırma çabalarından ötürü teşekkür etti.

Dünya müslümanlarının 8. İmamı olan İmam Rıza’nın –s– veladet yıldönümünü de kutlayan İmam Ali Hamaney, bu veladetin yıldönümünün hükümet haftasına denk gelmesinin mübarek bir durum olduğunu, İmam Rıza –s– türbesinin İran’da bulunmasının ülkenin onur kaynaklarından biri olduğunu ve bu yüksek konumu korumak için tüm çabaları harcamak gerektiğini ifade etti.

İran’da her yıl 1981 yılında münafıkların düzenlediği terör saldırısında şehid edilen Cumhurbaşkanı Muhammed Ali Recai ve Başbakan Muhammed Cevad Bahüner’in şehadet günleri, hükümet haftası olarak anılıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.