Haberlerİmam Ali HamaneyİranOrtadoğu

İmam Ali Hamaney, Hucr bin Adiyy’in kabrine yapılan saldırıya tepkilerin sürmesini istedi

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney halkın 11. dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerine coşkuyla katılmasının bağışıklık kazandırıp, ülke kalkınmasını garantiye alacağını belirtti.

Bu sabah cumhurbaşkanlığı ve kent konseyleri seçimleri görevlilerini kabul edenDünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, seçimlerde denetim organları, yürütme sorumluları ve adayların titizlikle tüm aşamalarda yasalara bağlı kalmaları üzerinde vurgu yaparak halkın geçen 34 yıl içinde yapılan seçimlere katılmasının her seferinde ülke başından bir yığın belayı def edip ülke, millet ve inkılaba yeni bir ruh ve güç kattığını belirtti.

Seçimleri “değerli İslami ve milli büyük emanet olarak niteleyen Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney anayasayı koruma konseyi, yürütme ve denetleme ve seçim güvenliğini koruma organlarının büyük emanet sayılan seçimlerin emanet darı olup önemli, kıymetli ve sonuçları kalıcı bir iş yaptıklarını söyledi.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, 11. dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerini bazı açılardan geçmiştekilerden daha önemli olarak niteleyerek iki önemli seçim olan cumhurbaşkanlığı ve kent konseyleri seçimlerinin eş zamanlı olarak düzenlenmesinin bu dönem seçimlerin önemini daha da arttırdığını belirtti.

Halkın seçimlere coşkuyla katılmasını İslam cumhuriyetinin kalıcılık faktörü olarak niteleyen Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, İslam cumhuriyetinin “milletin toplu katılımı, ve halkın gerçekleşebilir, büyük ilke ve arzulara doğru birlikte hareket etmesi demek olduğu ve düşmanın bunu idrak ederek halkın katılımını azaltmaya çalıştığını belirtti.

İslam cumhuriyetinin iktidarının halkın gönlü, bağlılığı, akıl, düşünce, basiret ve katılımına dayandığı ve bu güçlü desteğin bulunmaması halinde dünyadaki habis sultacıların İslam cumhuriyeti hedeflerindeki nizamı yaşatmayacağını söyleyen Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney kıymetli sahabelerden Hucr bin Adiyy’in türbesinin tahrip edilmesi ve o büyük zata hakaret edilmesi şeklindeki acı olaya da değinerek olayı daha da acılaştıran meselenin İslam ümmeti arasında çirkin, yobaz ve geri kalmış düşüncelere sahip bazı insanların bulunması olup asrı saadet dönemindeki seçkinlerin anılmasını şirk ve küfür saydıklarını belirtti.

Bu tür hurafelere dayalı düşünceleri İslam ve Müslümanlar için bir musibet olarak değerlendiren Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, bu kişilerin baki’de pak imamların türbelerini yakanların neslinden oldukları ve Müslümanların onlara karşı kıyamı olmasa onların yüce İslam peygamberinin türbesini bile tahrip edeceklerini belirtti. Büyük İslam Toplumunun bu olaya gereken tepkiyi gösterdiğine de değinin Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, Şiilerin ve Sünnilerin arasında kargaşayı ateşlemek isteyen düşmanların oyununa gelmeyip fikri açıdan gelişmiş olduklarını gösterdiklerini söyledi.

Ehli Sünnet kardeşlerin tepkilerini onların yüksek bakış açısı ve bilinçliliğinin belirtisi olarak niteleyen Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, Müslümanların bu acı olaya tepki gösterip kınamasının devam etmesi gerektiği zira ilmi öncüler, aydınlar ve siyasi seçkinlerin onlara düşeni yapmaması halinde fitne boyutlarının sınırlı kalmayacağını vurguları.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Haziran 2021 (41) içerik yüklenmiştir.