HaberlerDünyaFilistinIrakİşgalci İsrail RejimiOrtadoğu

İmam Ali Hamaney: Irak, İslam dünyasında Siyonistlere baskıyı artırmak için özel rol ifa edebilir

İslam İnkılabı Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney bugün Irak Başbakanı’nın kabulünde, İslam dünyasının ABD ve Siyonist rejime Gazze halkına yönelik katliamı durdurmak için siyasi baskıyı artırması gerektiğine vurgu yaparak, bölgede önemli bir ülke olan Irak’ın bu bağlamda özel rol ifa edip, Arap ve İslam dünyasında yeni bir çizgi oluşturabileceğini belirtti.

Tahran’a gelen Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei tarafından kabul edildi.
Görüşmede Ayetullah Hamenei, Irak hükümetinin ve halkının Gazze halkına destek konusunda gösterdiği iyi ve güçlü tutumunu takdir ederek, Gazze halkının katliamının durdurulması için İslam dünyasının ABD ve Siyonist rejim üzerindeki siyasi baskısını artırması gerektiğini vurguladı.
İslam İnkılabı Rehberi, “Bölgenin önemli bir ülkesi olan Irak, bu alanda özel bir rol oynayabilir, Arap dünyası ve İslam dünyasında yeni bir çizgi oluşturabilir” dedi.
Gazze’deki içler acısı duruma değinen Ayetullah Hamenei, “Siyonist rejimin saldırılarının ilk günlerinden itibaren tüm deliller, Amerikalıların savaşı yönlendirmede doğrudan rolü olduğunu ortaya koyuyor. Savaş ilerledikçe ABD’nin Siyonist rejimin suçlarını yönlendirmedeki doğrudan rolünün nedenleri güçleniyor” ifadesini kullandı.
ABD’nin Gazze’deki cinayetlerde Siyonist Rejimin suç ortağı olduğunu belirten Ayetullah Hamenei, “ABD’den askeri ve siyasi yardım gelmezse Siyonist rejimin saldırılarının sürdürmesi mümkün olmayacaktır” diye kaydetti.
Başkumandan, “Gazze’de yaşanan tüm katliamlara rağmen Siyonist rejim bu konuda şu ana kadar gerçek kaybeden taraf olmuştur çünkü kaybettiği itibarını geri kazanamamıştır ve gelecekte de kazanamayacaktır” ifadelerinde bulundu.
Gazze’deki bombalamaların durdurulması için ABD ve Siyonist rejim üzerindeki siyasi baskının artırılması için kapsamlı çaba gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Ayetullah Hamenei, “İran ve Irak birbirleriyle koordineli çalışarak bu alanda etkili rol oynayabilir” dedi.
Ayetullah Hamenei, İran ve Irak’ın ekonomik ve güvenlik alanlarındaki ikili işbirliğine ilişkin de şunları kaydetti:
 “Allah’a şükür işler yolunda gidiyor ancak anlaşmaların takibinin başlangıçtaki motivasyonla sürdürülmesine dikkat edilmelidir.”
Ayetullah Hamanei ayrıca Irak halkına, hükümetine ve bizzat Başbakan’a misafirperverlikleri, sundukları hizmetler ve Erbain merasimi sırasında güvenliği sağlamaları için teşekkür etti.
Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani de İslam İnkılabı Rehberi ile yaptığı görüşmeden memnuniyet duyduğunu dile getirerek, Aksa Tufanı Operasyonunun kahramanca bir operasyon olduğunu ve  dünyanın tüm özgür insanlarını sevindirdiğini söyledi.
Muhammed Şiya es-Sudani ilaveten Gazze’de yaşanan katliamdan derin üzüntü duyduklarını belirtti.
Es- Sudani, “Irak hükümeti ve halkının yanı sıra iç siyasi akımlar da Gazze’nin halkına verilen desteğin ön safında yer alıyor ve Irak hükümeti Gazze’deki cinayetlerin durdurulması için yoğun siyasi çaba sarf etmektedir” dedi.
Uluslararası meclislerin ve insan hakları savunucularının bu suçlarla ilgili sessizliğini eleştiren es- Sudani, “Bütün çabamız ilk etapta bombalamaların durdurulması, sonraki aşamada ise Gazze halkına gıda ve tıbbi yardım gönderilmesi yönünde. Bu konuda İran Cumhurbaşkanı ile yaptığım görüşmelerde gerekli düzenlemeler yapıldı” ifadelerinde bulundu.
Irak Başbakanı ayrıca ülkesinin İran’la ilişkileri geliştirme ve anlaşmaları uygulama konusundaki ciddi iradesini vurguladı./

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2024 (60) içerik yüklenmiştir.