Haberlerİmam Ali HamaneyİranOrtadoğu

İmam Ali Hamaney, İslam Dünyası’ndaki Vahdet’in müjdeleyicisidir

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney’in İslam ümmeti için Vahdet’in mübeşşiri ve yakınlaşmanın sembolü olduğunu söyleyen Buşehr Eyaleti Veliy-i Fakih Temsilcisi Ayetullah Safayi Buşehri, “Müslümanlar, İslam İnkılabı Rehberi’nin beyanatı etrafında birleşerek ve düşmanı tanıyarak İslami düzenin zayıflatılmasının önüne geçip İslam Ümmeti’nin iktidarını güçlendirebilirler” dedi.

Buşehr Eyaleti Veliy-i Fakih Temsilcisi Ayetullah Gulamali Safayi Buşehri, yaptığı söyleşide, Kur’an ayetlerinde Vahdet’in önemine değinerek, “Usuli kaideler gereği, bir şeyin yapılmasının emredilmesi aynı zamanda o şeyin aksinden sakındırmaktır; ancak Yüce Allah Vahdet konusunun önemine binaen Vahdet’i emrederken ayetin devamında Müslümanlar’ı tefrikadan nehiy ettiğini” belirtti.

İmam Humeyni (r.a) ve İslam İnkılabı Rehberi’ni Vahdet’in müjdeleyicileri olarak değerlendiren Ayetullah Buşehri, şu vurguyu yaptı: İslam İnkılabı Rehberi, İslam Dünyası için yakınlaşmanın sembolüdür. Dolaysıyla Müslümanlar, İslam İnkılabı Rehberi’nin beyanatı etrafında birleşerek ve düşmanı tanıyarak İslami düzenin zayıflatılmasının önüne geçip İslam Ümmeti’nin iktidarını güçlendirebilirler.

Ayetullah Buşehri, “Hep birlikte Allah’ın ipine sarılın ve tefrikaya düşmeyin” mealindeki ayete işaretle, “Resul-i Ekrem (s.a.a) ve Ehl-i Beyt’i (a) Vahdet’in korunmasını vurguluyorlardı, zira Allah’ın eli cemaatle, bir araya gelenlerle beraberdir (yedullah maa’l-cemaeh), İslam’ın gücü bir araya gelmek ve birbirini tamamlamaktadır ve zaafı ise tefrika ve ihtilaftadır” diye hatırlattı.

Ayetullah Buşehri, şöyle dedi: Bütün düşmanlar İslam’ın ilk döneminden günümüze kadar Müslümanlar’a karşı İslam ümmetinin arasındaki tefrika ve ihtilaflardan yararlanmışlardır. Tecrübeyle sabit olmuştur ki Müslümanlar’ın birleşmesi halinde hiçbir güç kendilerine karşı duramaz.

Vahdet’in iktidar ürettiğini söyleyen Ayetullah Buşehri, “İslam’ın günümüzdeki düşmanları da Müslümanların gücünü fark emişler. Bu yüzden “İslam’a karşı İslam” projesi gibi çeşitli araçlarla İslam’ı hezimete uğratmak için Müslümanların kuvvetinden su istifade ettiklerini” vurguladı.

Sapık sözde İslami(!) anlayışlara da değinen Ayetullah Buşehri, şöyle dedi: Müstekbirler ve egemenler düşünce ve amel bazında sapık sözde İslami(!) anlayışlar icat ederek hakiki İslam’la mücadele etmeyi amaçlıyorlar. Nitekim bugün İslam, tekfirci ve selefi guruplar kalıbında haşin ve şiddet yanlısı gösterilerek İslam’dan korkutmak hedeflenmektedir.

Ayetullah Buşehri, son olarak şunları vurguladı: Basiretli olmak ve düşmanı tanımak Müslümanlar’ın tefrika ve ihtilafların tuzağına düşmemelerini sağlar. Nitekim İslami ülkelerin pek çoğu İslam adına ihtilaf ve tefrikayı destekleyip bu yolda yatırım yapmalarına karşın İslam İnkılabı taşıdığı asil İslam cevheri ile birlikte daha ilk başından itibaren Müslümanlar’ın birliğini sağlama peşinde olmuştur.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (2) içerik yüklenmiştir.