Haberlerİmam Ali HamaneyİranOrtadoğu

İmam Ali Hamaney nükleer müzakere heyetinin sadakatli zahmet ve mücadelesini takdir etti

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney cumhurbaşkanı ve bakanlar kurulu üyelerini kabul ederek, Emir’ul Muminin (ali (as)ın Malik Eşter’e fermanından bazı bölümleri aktararak, ruhi, manevi ve düşünce desteğinin tüm sorunların çözümünün temel faktörü olduğunu ve Mevlel Muttakin İmam Ali (as)ın Nehcül Belaga’sında var olan tedebbür ve tefekkür’ün böyle bir desteği oluşturduğunu söyledi.

Bu konuşmadan önce nükleer görüşmelerle ilgili cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin açıklamalarına değinen Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, nükleer müzakere heyetinin sadakatli ve ısrarlı zahmet ve çabalarından dolayı takdir ve teşekkürlerini bildirdi.

Konuşmasının bir bölümünde Malik Eşter’in Emirul Muminin Ali (as)ın yanındaki konumuna ve özel kişiliğine temas eden Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, Hz. Ali bin Ebu Talib (as)ın kendi fermanını işte böyle bir şahsiyete aktardığını ve bu hususun üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu söyledi.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney Hz. Ali’nin malik Eşter’e fermanında yetkililer için belirlenen sorumluluk ve göreve temas ederek, “halkın devlete karşı olan hakları ve vergi almak, halkı ve topraklarını müdafaa, toplumun salah ve kurtuluşa hidayet ettirilmesi, ülkenin kalkındırılması ve bayındır hale getirtilmesi, Emir’ul Muminin Ali (as)ın Malik’e mektubunda yöneticilerin omuzlarına yüklemekte” dedi.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, “tüm şartlarda ve konumlarda İslam yöneticilerinin ilahi takvaya davet edilmesi”, “Farzlar, sünnetler ve müstehapların yerine getirtilmesinde tam ciddiyet”, “Kalpte, dilde ve amelde ilahi nusret ve yardım” ve “tüm şehvetler, heva ve heves karşısında nefsin kontrol altına alınması” hususların İmam Ali (as)ın kendi nefsini tezkiye ve yapılandırmayla ilgili olarak Malik Eşter’e yazdığı fermanında gündeme getirdiğini söyledi.

Önceki yetkililerle ilgili olarak insaflı yargıda bulunmak Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney’in İmam Ali (as)ın Malik Eşter’e yazdığı fermanından yararlanarak tavsiyede bulunan Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney konuşmasının devamında bir insanın sorumluluğu boyunca en iyi birikiminin Salih amel olduğunu hatırlatarak, halkın fikir, teamül ve sonuca vardırdıkları yargılarında, hataya düşmediklerini, bunun için de halkın yargılarında yetkililerden hangisinin Salih olduğunu ve hangisinin yanlışa düştüğünü anlamanın mümkün olduğunu söyledi.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, halkın samimi kalple sevilmesi, onlara karşı sevgi ve muhabbet gösterilmesinin İmam Ali (as)ın Malik Eşter’e yazdığı fermanının bir diğer bölümünü oluşturduğunu belirterek, İmam Ali (as)ın emri üzerine, ilahi hudut ve düsturların çiğnenmesinin veya İslam devletine karşı isyan ve savaşma gibi bir durumun dışında halkın hata ve yanlışlarını affetmek gerektiğini söyledi.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney konuşmasının son bölümünde ise Hz. İmam Ali (as)ın Malik Eşter’e fermanının çok büyük olağanüstü kültürel ve zenginlik olduğunu belirterek, hükümet üyelerinin katlandıkları zahmetlerden dolayı teşekkürlerini bildirerek, onlar için Allah Taala’dan başarı temennisinde bulundu.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney’in konuşmasından önce İslami İran cumhur başkanı Hasan Ruhani yaptığı konuşmada, nükleer görüşmelerin sonuçlarına temasla, İslam İnkılabı rehberine, hükümeti ve müzakere heyetini nasihatte bulunması, gerekli direktifleri ve yol göstermelerinden dolayı teşekkürlerini bildirerek, bu meselenin düşmanların İran İslam Cumhuriyeti aleyhindeki yersiz suçlama ve baskılarının son bulmasına vesile olması ve ülkenin kalkınması yönünde yeni bir hareketin başlatılması yönünde gerekli ortamı oluşturması temennisini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı konuşmasının devamında hükümetin faaliyetleriyle ilgili bir rapor yayınladı.

Özellikle son iki yıl içinde hükümetin zorluk, sorun ve kazanımlarına temas eden Hasan Ruhani, komşularla çok yakın işbirliği ve nükleer görüşmelerin sürdürülmesi yönündeki ciddiyetin hükümetin dış siyaset alanındaki girişimlerinden sayarak, “Bölgenin kargaşa, kaos ve terörizmle başı dertte olduğu bir dönemde İran İslam cumhuriyeti, kriz ve terörizm belasına müptela olan ülkeleri desteklemiştir ve bu yolunu sürdürecektir de” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.