Haberlerİmam Ali HamaneyİranOrtadoğu

İmam Ali Hamaney’in huzurunda tasua gecesi merasimi düzenlendi

İran İslam Cumhuriyeti’nin dört bir yerinde çeşitli matem merasimleri düzenlenirken, İran’ın mümin halkı merasimlere kalabalık kitleler halinde katılarak Hz. Hüseyin’in (S) yolundan gittiklerini de ortaya koyuyor.

Hz. Hüseyin’in (S) ve 70’den fazla yararının şehit edildiği Kerbela hadisesinin yıldönümü merasimleri çerçevesinde dün akşam İmam Ali Hamaney’in huzurunda tasua gecesi merasimi düzenlendi.

Sözkonusu merasime hükümetin çok sayıda yetkilileri ile halkın çeyşitli kesimleri katılırken, merasimde konuşan Hüccetülislam Penahiyan, mümin bir insanın en büyük özelliğinin her şeyden önce Hakk ve ‘Bâtıl’ı birbirinden ayırmak olduğunu belirterek, İmam Hüseyin’in (S) vefalı yaranlarıyla Allah yolunda olduklarını çok iyi bir şekilde ortaya koyduklarını, batılı, zalimleri rezil rüsva ettiklerini ve bu gerçeğin aslında düşmanların tarih boyunca da rezil rüsva olmasına sebep olacağını söyledi.

Merasimde çeşitli konuşmacılar, Kerbela faciası hakkında açıklamalarda bulunurlarken, Hz. Hüseyin’in (S) Kerbela’da zalim Yezid’e karşı gelmesinin de onun zalimlere boyun eğilmemesi gerektiğini çok iyi gösteren bir tablo olduğunu ve bu durumun aynı zamanda müslümanların her zaman uyanık olmaları gerektiğini hatırlattığına dikkat çektiler.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.