Ehl-i Beyt

İmam Ali(as)’yi Hariciler şehid etti

Hz Ali çocukluğundan İslam ile şereflenmiş ömrünü Allah yolunda feda etmiştir. Hak mücadele uğruna hariciler tarafından şehit edilmiştir.

Hüccet-il İslam Seyyid Ahmed Caferi, “Hariciler ne Cemel ashabı gibi dünyaperest ne de Sıffin ashabı gibi fırsatçı ve makam peşindeydi, İmam Ali’yi-as- haricilerin dini noksanlığı ve taşlaşması şehid etti.

Hüccet-il İslam Seyyid Ahmed Caferi, haricilerin nasıl ortaya çıktığı konusunda şöyle konuştu: Sıffin Savaşından sonra bir grup, İmam Ali ve ordusunun Kufe’ye dönüşü sırasında bunlardan ayrıldılar ve Kufe’ye dönmediler.

Bu grup hz. Ali’nin-as- hakemiyet konusunda yanlışlık yaptığı ve küfre saptığı görüşünde olup, hazretin tövbe etmesi gerektiğini zira Hükmü ancak Allah Teala’nın verebileceğini savunmaktaydı, dedi.

Haricilerin 400 kişi olduğunu belirten Caferi, sözlerini şöyle sürdürdü: Hz Ali-as- Nehc’ül Belağa’da 59. Hutbesinde, Haricilerin Nehrevan Köprüsünden geçtiğini duyunca şöyle dedi: Onlar, bu suyun kenarında katledilecekler ve Allah’a andolsun ki onlardan 10’dan fazla kişi sağ kurtulmayacaktır.

Hz Ali-as-nin sözlerinin vuku bulduğunu belirten Caferi, bunlardan sadece 9 kişinin kurtulduğunu, bunların arasında “Abdurrahman bin Mülcem Muradi”, “Berk bin Abdullah” ve “Amru bin Bekr Temimi”nin bulunduğunu ve bunların haricilerin öldürülmesinden Emir-el Müminin, Muaviye ve Amru As’ı sorumlu tuttuğunu söyledi.

Bu üç kişinin planını açıklayan Caferi; İbni Mülcem’in hz. Ali’yi öldürdüğünü, diğer iki kişinin de Muaviye ve Amru As’ı öldürmekle görevli olduğunu ancak bunu gerçekleştirmede muvaffak olamadığını bildirdi. O gece Amru As camiye gitmemiş ve Muaviye de ayağından yaralanmıştı.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 22 Ocak 2020 (1) içerik yüklenmiştir.