AfrikaArabistanAsyaAvrupaBahreynFilistinHaberlerIrakİranLatin AmerikaLübnanOrtadoğuSuriyeTürkiyeYemen

İmam Hamanei’nin Suudi aleyhindeki açıklamaları dünya medyasında geniş yankı uyandırdı

İmam Hamanei’nin Suudi rejiminin Şeyh Nemr Bakır en-Nemr’i idam etmedeki cinayetini kınayıcı açıklaması dünya medyasında çok geniş yankı uyandırdı.

İSNA haber ajansının bildirdiğine göre İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, Suudi rejiminin cinayetini kınayarak, ilahi intikam elinin Suudi hanedanın yakasına yapışacağını bildirmişti.

Daily Telegraf gazetesi, İran lideri, Arabistan’ın seçkin din alimi Şeyh Nemr’in idam edilmesini siyasi bir hata olarak niteledi ifadesini manşetine taşırken siyonist Orşelim Post gazetesi, İslam İnkılabı Rehberinin konuşmasından bir bölümü aktararak, İran lideri Ayetullah Hamanei’nin, ilahi intikam konusunda Suudi yetkilileri uyardığını yazdı.

Amerikan’ın Fox News televizyonu ise İslam İnkılabı rehberinin konuşmalarından bazı bölümleri aktararak, İran’da halk kitlelerinin Suudi rejimini protestolarına geniş yer verdi.

İngiltere BBC televizyonu da İslam inkılabı rehberinin açıklamalarına geniş yer vererek, “İran’ın dini lideri Ayetullah Hamanei, Suudi Arabistan’ın Şii din adamı Nimr El-Nimr’i idam etmesi nedeniyle ‘ilahi intikamla’ yüz yüze geleceğini söyledi.

Hamanei, Şeyh Nimr El-Nimr’in barış yanlısı biri olduğunu söyledi ve kendisinden ‘şehit’ olarak bahsetti” ifadesini kullandı.

New York Times gazetesi de Ayetullah Hamanei’nin açıklamalarını aktardığı haberinde, “Ayetullah hamanei, özgürlük, demokrasi ve insan hakları müdafilerini Suudilere verdikleri destekten dolayı sert eleştirerek, İslam dünyası ve tüm dünyanın bu mesele karşısında sorumluluk hissetmeleri gerektiğini bildirdi” ifadesine yer verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mayıs 2024 (6) içerik yüklenmiştir.